Plac Litewski i Krakowskie przedmieście z II. nagrodą w konkursie

  • 17.09.2019, 10:13
  • Łukasz Samol
Plac Litewski i Krakowskie przedmieście z II. nagrodą w konkursie
Plac Litewski otrzymał II. nagrodę w kategorii Zrewitalizowana przestrzeń publiczna w ramach XIII. edycji konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Konkurs jest organizowany przez Towarzystwo Urbanistów Polskich we współpracy ze Związkiem Miast Polskich.

Wręczenie nagrody odbyło się dzisiaj, 16 września, w Warszawie, podczas konferencji „Ochrona i kształtowanie przestrzeni publicznych” organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z TUP.

Podstawowym celem konkursu jest kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju poprzez propagowanie najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych, utrzymanych na poziomie jakościowo nie odbiegającym od światowych standardów w tej dziedzinie. Celem konkursu jest promocja rozwiązań tworzących nową jakość polskiej przestrzeni publicznej. Pierwsza, ogólnopolska edycja tego konkursu odbyła się w 2007 roku z inicjatywy Prezesa TUP Tadeusza Markowskiego. Począwszy od 2008 roku współorganizatorem konkursu jest Związek Miast Polskich.

Rewitalizacja Placu Litewskiego zakończyła się w czerwcu 2017 roku. W ramach modernizacji uporządkowana została przestrzeń publiczna Placu Litewskiego o powierzchni ok 35 tys m2, która tworzy teraz salon miasta. Ustawionych zostało tu wiele urządzeń małej architektury, mieszkańcy zyskali ponad 160 miejsc do siedzenia, a dzieci mogą korzystać z dwóch nowoczesnych placów zabaw. Plac Litewski cieszy się ogromną popularnością nie tylko w miesiącach letnich.

Miejsce centralnej fontanny miejskiej zajął nowoczesny i interaktywny kompleks urządzeń wodnych, który umożliwia tworzenie różnorodnych pokazów za pomocą laserów przestrzennych i muzyki. Pokazy cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów.

 

Nowa fontanna główna obejmuje powierzchnię liczącą ok. 1435 metrów kwadratowych. Przez cały sezon, czyli od kwietnia do października jest iluminowana. Główny zbiornik fontanny jest głęboki na 45 centymetrów. Wodotryski wypuszczają wodę na różną wysokość: od pół do trzech metrów. Dodatkowa atrakcja nowej fontanny to duży ekran wodny o powierzchni 30 na 10 metrów, arena multimedialnych prezentacji i spektakli, które odbywają się w godzinach wieczornych od maja do końca września. Gromadzi się na nich od kilkuset do nawet kilku tysięcy osób. W ciągu pieszym ul. Krakowskiego Przedmieścia pojawiło się siedem fontann linearnych, których cięg wieńczy fontanna amonitowa, wzbudzających zainteresowanie najmłodszych.

Nowością jest wyłącznie z ruchu kołowego i przekształcenie w reprezentacyjny pasaż pieszy ul. Krakowskie Przedmieście na odcinku od ul. Kołłątaja do ul. Kapucyńskiej oraz ul. Plac Litewski. W dotychczasowym miejscu została zlokalizowana wkomponowana w odnowioną przestrzeń nowoczesna toaleta publiczna, mieszcząca się od strony ul. 3 maja.


W 2018 roku odnowiona została nawierzchnia deptaka w ciągu Krakowskiego Przedmieścia. Przestrzeń zyskała nową jakość, z lepszym oświetleniem, nasadzeniami drzew i ławkami.

Przy okazji rewitalizacji wykonane zostały prace archeologiczne prowadzone na Placu Litewskim, deptaku i Placu Łokietka. Były to najszersze i najbardziej znaczące z punktu widzenia naukowego badania archeologiczne, jakie kiedykolwiek dotąd przeprowadzono w Śródmieściu Lublina. Podsumowała je publikacja „Krakowskie Przedmieście w 450-lecie Unii Lubelskiej”.

Całkowity koszt projektu to 66 mln zł, wartość dofinansowania z UE to 42 mln zł, a dofinansowanie z budżetu państwa wyniosło blisko 6 mln zł.

Łukasz Samol

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe