Lublin nową stolicą historii

  • 13.09.2019, 14:51
  • Dorota Szykulska
Lublin nową stolicą historii
Już 18 września w Lublinie odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia Jubileuszowego XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich. Wydarzenie potrwa do 20 września i odbędzie się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym oraz Centrum Spotkania Kultur. W Zjeździe weźmie udział około 700 historyków. Kongresowi towarzyszyć będzie Festiwal Historii bez Liku w dniach 18-21 września. Wydarzenia objęte są Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W największym spektaklu rekonstrukcji historycznych w Polsce „Bogowie Wojny” weźmie udział ponad 200 aktorów. W ramach Festiwalu Historii bez Liku już 20 września na stadionie Arena Lublin będzie można zobaczyć widowisko z udziałem najlepszych rekonstruktorów z całej Europy.

Walki, oblężenia i turnieje odbędą się przy akompaniamencie muzyki granej na żywo. Dodatkowo atmosferę podsyci zespół bębniarzy odgrywający swoje partie w scenach walki. Całość uzupełni widowiskowa gra świateł. Ceny biletów na spektakl zaczynają się już od 20 zł.

 

W programie spektaklu:

1. Zapierające dech w piersiach starcie rzymskiego legionu z okresu wczesnego cesarstwa (II poł. I wieku n.e.) z wojownikami germańskimi, a następnie oblężenie przez Rzymian germańskiej osady.

2. Pełna zwrotów akcji walka gladiatorów podczas wiernie zrekonstruowanych rzymskich igrzysk.

3. XIII-wieczny turniej rycerski z widowiskową oprawą (m.in. pokaz żonglowania chorągwiami), w którym naprzeciwko siebie stanie aż 8 trzyosobowych pocztów.

 

W ramach Festiwalu Historii bez Liku odbędą się także Targi Książki i Prasy Historycznej połączone z wyjątkowymi wystawami, pokazami oraz grą przestrzenną. Fani historii oraz literatury spotkają się w dniach 18-20 września w Centrum Spotkania Kultur.

Dodatkowo, 19 września  o godzinie 12:00 w Centrum Spotkania Kultur w Sali Duża Kieszeń Sceny odbędzie się otwarta debata zatytułowana „Co nowego wiemy o obławie augustowskiej?” z udziałem prof. Grzegorza Motyki, prof. Rafała Wnuka oraz dr Sławomira Poleszaka (moderator).

Równolegle z Targami Książki i Prasy Historycznej w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się Przegląd Kina Historycznego. Miłośnicy filmów zobaczą m.in. dokumenty „Trzy losy, jedna Polska”, „Idealne miasto Auschwitz” czy amerykańską superprodukcję pt. „Kłamstwo” w reżyserii M. Jacksona. Program Przeglądu Kina Historycznego znajduje się na stronie www.HistoriiBezLiku.pl

„Prawdziwych” Greków, Kartagińczyków, legionistów z Legio XXI Rapax, bojowych Gotów oraz starożytnych rzemieślników będzie można spotkać w specjalnie zaaranżowanej wiosce antycznej, która stanie na Błoniach przy Arenie Lublin. Na miejscu będzie można zobaczyć, w formie opowieści i prezentacji, życie codzienne antycznych kobiet oraz rzymskie ubiory w tym uzbrojenie Hoplitów czy Kartagińczyków. Wydarzenie to również okazja do posmakowania greckich przysmaków z czasów Arystotelesa czy Platona.

Wioska będzie otwarta od 16:00 do 20:00 w dniu 19 września, od 16:00 do 19:00  dniu 20 września oraz od 10:00 do 19:00 w dniu 21 września. Wejście do wioski historycznej będzie całkowicie darmowe.

Warto zaznaczyć, że sponsorem Festiwalu Historii bez Liku została Perła – Browary Lubelskie S.A.

Organizatorami Festiwalu Historii bez Liku oraz XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich są Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Grupa MTP.

 

Więcej informacji o Żywej Lekcji Historii:
https://historiibezliku.pl/bilety/

Bilety na widowisko „Bogowie Wojny”:
https://tobilet.pl/events/spektakl-rekonstrukcji-historycznych/

 

Więcej informacji o Festiwalu Historii bez Liku:
www.historiibezliku.pl

 

Dorota Szykulska

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe