Reklama https://mproduction.pl/odzie%C5%BCowe-ogrzewanie

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Lublin, 28 sierpnia 2019 r.80. rocznica wybuchu II wojny światowejWystawą sztuki antywojennej i historyczną grą miejską Państwowe Muzeum na Majdanku rozpocznie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej.
80. rocznica wybuchu II wojny światowej

„Lublin pod okupacją niemiecką” – to tytuł edukacyjnej gry miejskiej zorganizowanej z okazji wrześniowej rocznicy. 1 września uczestnicy będą rozwiązywać zadania w poszczególnych punktach miasta, dzięki temu poznają losy okupacyjnego Lublina i lokalizacje najważniejszych niemieckich urzędówi więzi. Dzień wcześniej, 31 sierpnia, w Muzeum przygotowaliśmyoprowadzanie po wystawie sztuki ludowej „Stara śpiewka antywojenna”. Zaprezentujemy 12 obrazów malowanych na szkle autorstwa Zdzisława Walczaka i Janiny Walczak-Budzicz z domu Jarosz. Są to przedstawienia wojny widziane oczami artystów ludowych. Podejmują tematy: okrucieństwa, cierpienia, rozstania, strachu, rozpaczy, śmierci; aprzy tym pragnienia pokoju, szczęścia, ładu imiru domowego.Tydzień później, 7 września dla wszystkich, którzy będą chcieli dowiedzieć się, jak pierwsze dni II wojny światowejwspominają więźniowie obozu na Majdanku, organizujemy filmową prezentację relacji uzupełnioną o historyczne zdjęcia Lublina.Tego dnia przypomnimy również wojenną historię Lublina, która rozpoczęła się wraz z niemieckimi nalotami na miasto . Największy niemiecki atak lotniczy miał miejsce 9 września. O szczegółach tych dramatycznych wydarzeńo brygadzie pościgowej, która stała wówczas pod miastem i nieskutecznej obronie przeciwlotniczej będzie możnaposłuchać podczas wykładu i prezentacji multimedialnej.Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programuwydarzeń zorganizowanych przez Państwowe Muzeum na Majdanku z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej31 sierpnia12.00Otwarcie wystawy„Stara śpiewka antywojenna” – obraz wojny widzianej oczami artystów ludowych.

Miejsce: Muzeum, Centrum Obsługi ZwiedzającychZapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie sztuki ludowej. Zaprezentujemy 12 obrazów na szkle autorstwa Zdzisława Walczaka i Janiny Walczak-Budzicz z domu Jarosz, pochodzących ze zbiorów sztuki PMM. Prace zostały namalowane na wystawę„Przeciw wojnie”, zorganizowanąw Państwowym Muzeum na Majdanku w 1986 r.Wojna, jej przyczyny inastępstwa: okrucieństwo, cierpienie, rozstanie, strach, rozpacz, śmierć; aprzy tym pragnienie pokoju, szczęścia, ładu i miru domowego to wiodąca tematyka podejmowana przez artystów z Zakopanego. 1 września11.00 Gra miejska „Lublin pod okupacją niemiecką”Miejsce: Lublin, plac LitewskiZ okazji 80.rocznicy wybuchu II wojny światowej zapraszamy do wzięcia udziału w edukacyjnej grze miejskiej, zatytułowanej „Lublin pod okupacją niemiecką”. Jej celem jest przekazanie wiedzy na temat dziejów Lublina w okresie okupacji niemieckiej. Posługując się kartą zadań i mapą,uczestnicy docierać będą do miejsc, w których napotkają „punktowych”, osoby obsługujące grę. Punktowi przekażą instrukcję i materiały do rozwiązania danych zadań . W ten sposób uczestnicy dowiedzą się, gdzie w czasie wojny zlokalizowane były niektóre z ważnych niemieckich urzędów, instytucji oraz miejsc terroru. Poznają też ich funkcję, znaczenie oraz historie, które tam się rozgrywały.Czas i rozpoczęciegry:Miejscem gry będzie śródmieście Lublina. Punkt startowy zlokalizowany zostanie na placu Litewskim (między gmachem Wydziału Politologii UMCS a pomnikiem Unii Lubelskiej). „Punktowi” w wyznaczonych miejscach dostępni będą w niedzielę 1 września w godzinach 11.00–15.00. Czas potrzebny na wykonanie wszystkich zadań to około 2 godziny. Aby wziąć udział w grze,należy zgłosić się do punktu startowego gry na placu Litewskim najpóźniej do godziny 13.00. Zapisy:Udział w grze jest darmowy. Aby zgłosić się, należy wysłać maila na adres [email protected]lub 1 września zgłosić się do punktu startowego gry na Placu Litewskim.Gra zorganizowana została przez Państwowe Muzeum na Majdanku we współpracy z Fundacją Animatorów i Twórców Kultury „Trach”.

7 września Miejsce: Muzeum, Centrum Obsługi Zwiedzających11.00–11.40 A lato było piękne tego roku...”– wybuch II wojny światowej w pamięci świadków. Prezentacja relacji wydarzeń z września 1939 r. oraz historycznych zdjęć Lublina Jak trudno jest pamiętać, a jeszcze trudniej zapomnieć o czasie, który zadrwił z planów i marzeń, a całe życie postawił na krawędzi. Zainteresowani będą mieli niezwykłą okazję odbyćinteresującąpodróż w przeszłość. Głos oddamy byłym więźniom obozu koncentracyjnego na Majdankum.in. Zdzisławowi Badio, Danucie Brzosko-Mędryk, Halinie Birenbaum, Mikołajowi Cabanowi. Ich nagrane wspomnienia przybliżą wrześniowe dni, które zmieniły obraz świata.11.45–12.25 „Niemieckie naloty na Lublin we wrześniu 1939 r.” wykład połączony z prezentacją multimedialną1 września 1939 r. niemieckie uderzenie na Polskęrozpoczęło się II wojnęświatową. Już 2 września 1939 r. samoloty 4 pułku bombowego Luftwaffe uderzyły na Lublin, powtarzając nalot następnego dnia. Najcięższy niemiecki nalot miastoprzeżyło 9 września. O szczegółach tych dramatycznych wydarzeń, o brygadzie pościgowej, która stała wówczas pod miastem i nieskutecznej obronie przeciwlotniczej opowiemy w trakcieprezentacji multimedialnej.Ciekawostką będzie miniwystawa modeli samolotów polskich i niemieckich, podczas tych dni operujących nad Lublinem.Na wydarzenia obowiązują zapisy drogą mailową na adres[email protected]lub telefonicznie pod numerem(+48) 81 710 28 33.Liczba miejsc jest ograniczona.

* Artykuł Partnera


Podziel się
Oceń

Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklama