Jak tanio reklamować sklep internetowy *

  • 07.08.2019, 12:31
  • Krzysztof Boguń
Koszty marketingowe to zazwyczaj jeden z najwyższych słupków w budżecie firmy. Niestety, nawet potężne nakłady finansowe nie są gwarancją skuteczności prowadzonych działań. O efektywności decyduje bowiem nie sam budżet, a ulokowanie go w odpowiednich dla danej branży kanałach. Poznaj skuteczne sposoby na tanią reklamę sklepu internetowego i korzystaj z narzędzi, dzięki którym zapłacisz za konwersję w e-sklepie!

Czy bezpłatna reklama sklepu jest możliwa?

Bezpłatna reklama sklepu internetowego skupia się na przygotowaniu jak najlepszych materiałów, które będą przynosić zyski nie tylko w chwili publikacji, ale także wiele miesięcy później. Najbardziej pożądanym efektem ograniczającym koszty marketingu jest zachęcenie odbiorców do dzielenia się przygotowanymi materiałami. Dzięki temu koszty dystrybucji informacji zostaną zniwelowane.
Planując działania marketingowe podziel je na krótkotrwałe np. Google Ads oraz długofalowe np. pozycjonowanie.

Content, czyli reklama przy pomocy bloga

Pozycjonowanie sklepu internetowego sprawia, że klienci poszukujący konkretnych towarów trafiają wprost do Twojego e-sklepu. Tym sposobem pomijasz górną część lejka sprzedażowego skupionego na wzbudzeniu zainteresowania produktem. Prowadzenie bloga znacząco ułatwia uzyskiwanie wyższych pozycji. Jednak nie każdy wpis, w którym zostały zawarte frazy kluczowe pozwoli Ci zmniejszyć wydatki na reklamę. Tanie działania marketingowe wymagają połączenia wartościowych informacji z ofertą. Jak powinien wyglądać content na blogu?

  • Odpowiadaj na pytania klientów. Twórz artykuły zgodnie z wyszukiwaniami. W sprecyzowaniu fraz pomoże Ci planer słów kluczowych oraz podpowiedzi w wyszukiwarce.
  • Always Green. Skup się na zawsze aktualnych treściach - tak, by artykuł niósł tę samą wartość zarówno dziś, jak i po dwóch latach od publikacji. Doskonale sprawdzą się tu np. instrukcje montażu.
  • Śledź trendy - porównuj nowe modele, opisuj nowinki technologiczne, skupiaj się na branżowych ciekawostkach.

Dobrze zoptymalizowane treści niosące w sobie wartość merytoryczną będą linkowane na innych stronach, a także przesyłane bezpośrednio przez użytkowników. Tworząc artykuły zadbaj o zamieszczenie bezpośrednich odnośników do towarów, o których wspominasz.

Sieć afiliacyjna - tania reklama sklepu internetowego

W idealnym modelu płacisz jedynie za efekty marketingowe i nie martwisz się pozbawionym sensu przepalaniem budżetu. Wydaje Ci się, że to niemożliwe? W sieci afiliacyjnej płacisz za wykonanie akcji, czyli zakup reklamowanego produktu - właśnie dlatego zaliczana jest do sposobów taniej reklamy sklepu internetowego.

Działanie programu partnerskiego jest proste. Afiliacja opiera się na poleceniach usług i produktów. Właściciele stron internetowych, popularnych fanpage’ów na Facebooku, blogerzy i vlogerzy umieszczają stworzony dla nich link. Skuteczne zachęcenie do finalizacji zakupu leży w ich interesie, ponieważ tylko wtedy otrzymają ustaloną wcześniej zapłatę. Jako sprzedawca zyskujesz jeszcze więcej - bezpłatne pojawienie się w wielu miejscach będzie skutkowało zwiększeniem rozpoznawalności marki!

Warto zaznaczyć, że w USA aż 16% dokonanych zakupów pochodzi z linków polecających zamieszczanych w sieci!

Współpraca barterowa

Prawdą jest, że dziś współprace barterowe podejmowane są rzadziej niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Możliwością otrzymania bezpłatnych produktów w zamian za reklamę w social mediach szczególnie zainteresowani są początkujący twórcy, a także fani marki.

Równocześnie nie jest to jedyna forma wykorzystania barteru! Jako właściciel sklepu internetowego oferującego zabawki dla dzieci masz szansę na podjęcie współpracy ze sklepem sprzedającym ubrania dziecięce. W takim przypadku barter będzie polegał na wymianie linków.

Wpisy gościnne

Publikowanie wpisów gościnnych na portalach branżowych jest doskonałą okazją na pokazanie się w roli eksperta. Sprzedajesz obuwie trekkingowe? Zaproponuj stworzenie poradnika dotyczącego wyboru obuwia na portal związany z górami. W niektórych przypadkach uda Ci się pozyskać taki link bez ponoszenia dodatkowych kosztów, w innych konieczne będzie uiszczenie opłaty.

Koszty reklamy sklepu internetowego

Doświadczenie zdobywane podczas działania w branży e-commerce nauczy Cię, że pytanie o tanie sposoby na reklamę e-sklepu zostało źle postawione. Każde z działań jest równocześnie tanie i drogie. Jak to możliwe? Rzeczywisty koszt reklamy sklepu internetowego związany jest z konwersją, jaką przynoszą realizowane działania, a nie samą zastosowaną metodą.

Właśnie dlatego Twoja uwaga powinna skupiać się na porównaniu wydatków z zyskami generowanymi przez dane źródło. Droższe działania kończące się finalizacją transakcji niejednokrotnie okazują się tańsze niż mniej kosztowne odpowiedniki, którym nie udaje się zrealizować postawionego wcześniej celu.

Skuteczność poszczególnych form reklamowych różni się między branżami, a także sklepami w nich działającymi. Po kilku miesiącach aktywnych działań przekonasz się, które z nich przynoszą najlepsze rezultaty.

Kinga Tobała
Specjalistka ds. E-commerce ze Sky Shop (https://sky-shop.pl/), platformy oferującej oprogramowanie dla sklepów internetowych.
Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe