Teatr NN wyróżniony międzynarodową nagrodą *

  • 06.08.2019, 11:25
  • Krzysztof Boguń
Teatr NN wyróżniony międzynarodową nagrodą *
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” wyróżniony nagrodą HAC Award for Concord za kultywowanie pamięci polsko-żydowskiej. Nagroda jest przyznawana przez Research Center on Totalitarianism and Authoritarian Movements (CITMA), organizację zajmującą się studiami nad systemami totalitarnymi, oraz Hispanic American College (HAC), do którego zadań należy rozwijanie i wzmacnianie mechanizmów społeczeństwa obywatelskiego.

Ośrodek jest pierwszą instytucją, która otrzyma to wyróżnienie. Brama Grodzka została nominowana przez Esther Cuerdę, Wiceprezes CITMA, która złożyła wizytę w Lublinie i mogła przyjrzeć się działalności Teatru NN. Jak piszą przyznający nagrodę:

W swoich działaniach Ośrodek koncentruje się na pytaniach o dziedzictwo kulturowe. Kamieniem węgielnym działań artystycznych i programów edukacyjnych prowadzonych przez Bramę jest pamięć o polsko-żydowskiej przeszłości.

Przedstawiciele Ośrodka zostali zaproszeni do Madrytu, gdzie 8 października odbędzie się seminarium monograficzne „Genocide and Shoá: duty of memory” poświęcone pamięci o Holocauście. Tam będą mieli okazję zaprezentować działalność instytucji.

Ośrodek został również zaproszony do udziału w Światowym Kongresie Liderów w 2020 roku, w którym wezmą udział światowi przywódcy w dziedzinie zarządzania oraz polityki krajowej i międzynarodowej, sztuki, nauk ścisłych, sportu, duchowości.

Przez lata Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” był wielokrotnie nagradzany za swoje projekty. W 2006 roku otrzymał Erasmus EuroMedia Medaille za projekt „Jüdisches Leben in Europa jenseits der Metropolen”, a w 2008 roku został wyróżniony w ramach programu „Europa dla Obywateli” za projekt „Światła w ciemności – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. W 2013 roku Parlament Europejski odznaczył Ośrodek Europejską Nagrodą Obywatelską, w uznaniu „działalności obywateli, grup, stowarzyszeń lub organizacji, które wykazują się wyjątkowym zaangażowaniem we wspieraniu lepszego wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji między narodami”. W 2014 roku program  pt. „Pamięć – Miejsce – Obecność” został nagrodzony w konkursie „Die Lebendigeste Erinnerungstadt” („Najbardziej Tętniące Życiem Miasto Pamięci”). Ponadto w 2012 roku instytucja została nominowana do Polskiej Nagrody im. Sergio Veira de Mello, Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (2002-2003). Zgłoszenie, w dowód uznania działalności, złożyło Centrum Badań Holocaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

* Artykuł Partnera

zdjęcie: www.lublin.eu

Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe