Jakie są rodzaje obróbki skrawaniem? *

  • 01.08.2019, 14:11
  • Krzysztof Boguń
Jakie są rodzaje obróbki skrawaniem? *
W dzisiejszych czasach zakłady przemysłowe stawiają na nowoczesną technologię, która pozwala na uzyskanie nie tylko powtarzalności elementów, lecz również jakości, która jest bardzo ważna zwłaszcza w przypadku obróbki metali. Nic więc dziwnego, że maszyny sterowane numerycznie wypierają tradycyjne, ręczne urządzenia, które nie pozwalają na efektywną produkcję.

Metody obróbki wiórowej

Najczęściej stosowaną metoda wiórowej obróbki jest frezowanie, które wykonywane jest za pomocą frezarki. Należy pamiętać, iż frezowanie może być współbrzeżne i przeciwbrzeżne, dlatego tutaj doświadczenie operatora to podstawa prawidłowo wykonanej pracy. Oczywiście prócz samych maszyn bardzo ważne będą narzędzia skrawające. Frezy, specjalne głowice czy pilniki obrotowe powinny cechować się najwyższą jakością oraz powinny być na bieżąco wymieniane, gdyż podczas obróbki wielonakładowej mogą szybko ulegać wyeksploatowaniu. Z ich zakupem nie będzie raczej problemu, bo wystarczy zapoznać się z ofertą technikcnc.pl. Gdzie bez trudu uda się dobrać niezbędne akcesoria potrzebne do obróbki skrawaniem. Mówiąc o obróbce wiórowej, należy wspomnieć oczywiście o toczeniu, które wykorzystywane jest przy obróbce elementów w kształcie brył (walców, stożków itp.) Podczas toczenia przedmiot zostaje wprowadzany w obrotowych ruch, podczas którego specjalne noże lub wiertła usuwają naddatek materiału. Wykonywanie otworów o różnej średnicy możliwe jest za pomocą wiercenia, przy użyciu odpowiedniego rodzaju wierteł. Ich wybór zadecyduje o jakości, więc tutaj też nie warto szukać oszczędności. Przy takim rodzaju obróbki niezbędne mogą okazać się też specjalne nawiertaki i pogłębiacze.

Co to jest obróbka skrawaniem?

Najprościej mrowiąc jest to metoda dzięki której w łatwy a zarazem szybki sposób można nadać poszczególnym elementom nie tylko tym wykonanym z metalu pożądany kształt, gładkość oraz wielkość. Za pomocą specjalistycznych maszyn naddatek materiału zostaje precyzyjnie usunięty, bez naruszenia właściwości materiału obrabianego. Obróbka skrawaniem jest dziś popularnie stosowana nie tylko do produkcji części maszyn, lecz także do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku.

Jakie są rodzaje obróbki skrawaniem?

Obróbka skrawaniem jest procesem skomplikowanym wymagającym wiedzy, dlatego powinna być wykonywana przez osoby mające rozeznanie w tej dziedzinie. Przede wszystkim najpierw warto poznać rodzaje obróbki, bo wyróżnia się:

   - obróbkę ścierną, która popularnie nazywana jest obróbką wykończeniową, gdyż wykonywana jest w ostatnim etapie prac. W zależności od potrzeb obrabiane elementy mogą zostać poddane szlifowaniu, honowaniu, czyli gładzeniu na przykład wnętrz różnych otworów, jak i polerowaniu, dzięki któremu można uzyskać idealnie gładką powierzchnię z połyskiem
   - obróbkę ubytkową, która pozwala na usunięcie nadmiaru materiału z elementu poddanego obróbce
   - obróbkę wiórową, która wykonywana jest za pomocą specjalistycznych narzędzi. W tym przypadku nadmiar materiału usuwany jest w postaci wiórów
   - obróbkę obwiedniową

* Artykuł Partnera

Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe