Jarmark Jagielloński tuż-tuż *

  • 01.08.2019, 13:45 (aktualizacja 02.08.2019, 12:03)
  • Krzysztof Boguń
Jarmark Jagielloński tuż-tuż *
Warsztaty Kultury oraz Urząd Miasta Lublin zapraszają w dniach 16-18 sierpnia na bezpłatny festiwal „Jarmark Jagielloński 2019”. W Lublinie i o Lublinie będzie głośno - nie zabraknie śpiewów i tańca!

Jarmark Jagielloński to festiwal bazujący na kulturze tradycyjnej, z której czerpiemy to, co najpiękniejsze. Celem jest prezentacja i promocja tej kultury poprzez różne formy działalności, zarówno te stricte źródłowe, autentyczne, jak i współczesne. Nasza historia związana była z lubelskimi jarmarkami, których początek sięga XV wieku. Wówczas szlak handlowy przebiegający przez Lublin sprowadzał do miasta kultury świata, podróżników, nomadów, handlarzy. Stąd nazwa projektu – Jarmark Jagielloński.

W przeciągu kilkunastu lat istnienia Festiwalu projekt ewoluował, stając się przestrzenią, w której prezentujemy przede wszystkim kulturę tradycyjną, wywodzącą się ze wsi, kulturę adaptowaną, a także tę przekazywaną przez artystów działających w miastach. Ciekawość i chęć poznawania, odkrywania przez ludzi nowych kultur, otwartość i serdeczność jaką okazują sobie uczestnicy i odbiorcy Jarmarku Jagiellońskiego, motywuje nas do budowania programu nastawionego przede wszystkim na bezpośrednie relacje między artystami a widzami. Niezwykle istotna jest relacja mistrz – uczeń, nawiązywana podczas licznych warsztatów rzemiosła, śpiewu, tańca czy gry na instrumentach. Podczas budowania Festiwalu ważna jest dla nas forma i środki przekazu, świadomość w posługiwaniu się przez artystów wybranymi elementami kultury tradycyjnej. Do współpracy zapraszamy artystów działających w lokalnych społecznościach, badających kultury tradycyjne, kultywujących tradycje rodzinne i regionalne.

Przekazywanie wiedzy poprzez bezpośredni kontakt, rozmowę czy obserwację pozwala budować więź z drugim człowiekiem, a jednocześnie popularyzować oryginalne oraz często zapomniane wzory i elementy kultury tradycyjnej.

Jarmark Jagielloński jest spotkaniem, zabawą, wymianą energii i komunikacji między jej uczestnikami.

Prezentujemy najbardziej naturalne dla społeczności formy, w których człowiek poprzez śpiew, taniec, muzykę tradycyjną wyraża siebie. Powracając do archaicznych, a jednocześnie najprostszych form wspólnie spędzonego czasu, powracamy do tego, co czasami zapomniane: żywego spotkania z drugim człowiekiem.

 

*Artykuł Partnera

Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe