Wystawa „Nagła wyspa. Herbert 2019” *

  • 29.07.2019, 12:55
  • Krzysztof Boguń
Wystawa „Nagła wyspa. Herbert 2019” *
W dniach 5-15 sierpnia na Placu Litewskim będzie możliwość obejrzenia wystawy wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta. Wernisaż już 11 sierpnia o godz. 19.00!

„Zbigniew Herbert nie tylko pisał, ale także rysował. Pozostawił prawie 300 szkicowników. Niebawem na Placu Litewskim będzie można zobaczyć wystawę łączącą szkice poety z jego wierszami. W warstwie tekstowej ekspozycja jest dwujęzyczna: polsko-angielska.

Zbigniew Herbert miał dar patrzenia na świat przenikliwie i czule. Wystawą jego wierszy i rysunków chcemy o tym przypominać i jednocześnie chcemy zachęcać do podążania za spojrzeniem poety. Pierwszą wersję wystawy prezentowaliśmy w sierpniu zeszłego roku w galerii plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie. Teraz wiersze i rysunki Herberta pojawią się na placu Litewskim w Lublinie. W ten sposób to, co nam pokazał i pozostawił Herbert, raz jeszcze zagości w centrum ważnego europejskiego miasta, w miejscu, w którym codzienność spotyka się z tym, co niecodzienne i świąteczne. Zapraszamy na spotkanie z Herbertem w samym sercu Lublina – miasta Unii Lubelskiej i Lubelskiego Lipca ‘80, ale też miasta poetów, zwłaszcza Czechowicza, który dla Herberta był bardzo ważny – powiedziała Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

Otwarcie wystawy odbędzie się 11 sierpnia o godzinie 19:00. Weźmie w nim udział Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta, Paweł Próchniak, historyk literatury i krytyk literacki, członek Rady Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Marek Zagańczyk, pisarz, eseista, redaktor. Spotkanie poprowadzi Joanna Zętar.

Podczas wydarzenia będzie można otrzymać katalog wystawy. Nie jest to zwykła publikacja, jej forma nawiązuje do notesów-szkicowników Herberta. Twórczością poety inspirowana jest też akcja „Podaruj wiersz”. Herbert wysyłał listy - wiersze do przyjaciół, ważnych dla niego artystów, osób, które cenił. Ten gest ofiarowania komuś autografu zostanie powtórzony podczas spotkania. Uczestnicy akcji będą mogli przepisać wiersze dla podopiecznych Fundacji „Projekt Starsi" z Warszawy oraz Domu Pomocy Społecznej „Kalina" w Lublinie. Ponadto wiersz Zbigniewa Herberta „Tkanina” pojawi się na podstopnicach schodów w Zaułku Władysława Panasa.

Rysunki i wiersze Herberta będzie można obejrzeć również w Domu Słów – od 5 do 31 sierpnia. 

Poezje Herberta i wprowadzenie do ekspozycji przełożyła na angielski Alissa Valles, amerykańska poetka i tłumaczka polskiej poezji. 

Organizatorem wystawy jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta, a jej partnerami są Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Urząd Miasta Lublin i Biblioteka Narodowa.” - informuje Kinga Ludwik, Specjalista ds. kontaktów zewnętrznych, Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”.

 

*Artykuł Partnera

Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe