Projekt koncepcyjny stadionu żużlowego

  • 18.06.2019, 13:16
  • PW
Projekt koncepcyjny stadionu żużlowego Tomasz Karaś stadiony.net
Miasto Lublin przygotowało dokumentację niezbędną do ogłoszenia przetargu na wykonanie projektu koncepcyjnego oraz programu funkcjonalno-użytkowego dla przebudowy stadionu piłkarsko-żużlowego przy Al. Zygmuntowskich na stadion żużlowy. Zadaszony stadion pomieści do 20 tys. osób.

Lubelscy żużlowcy od tego sezonu rywalizują w najlepszej żużlowej lidze świata. Drużyna jak
i kibice pokazali, że zapewniają niesamowite emocje i zdecydowanie najlepszą atmosferę na meczach żużlowych w kraju. Dlatego, skoro jesteśmy w najlepszej lidze, zbudujemy najlepszy żużlowy stadion w Polsce. Na najbliższej sesji Rady Miasta zaproponuję miejskim radnym pewne korekty miejskiego budżetu, a co za tym idzie Wieloletniej Prognozy Finansowej. Jeżeli Rada Miasta podejmie stosowną uchwałę, to ogłosimy przetarg na wykonanie projektu koncepcyjnego nowego stadionu. Zgodnie z zapowiedzią obiekt powstanie w miejscu, które każdemu kibicowi kojarzy się z czarnym sportem w Lublinie, czyli przy Al. Zygmuntowskich
– mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Po podjęciu uchwały budżetowej przez Radę Miasta Lublin, na przełomie czerwca i lipca 2019 roku, Miasto Lublin ogłosi przetarg na wykonanie wielobranżowego projektu koncepcyjnego oraz programu funkcjonalno-użytkowego dla przebudowy stadionu piłkarsko-żużlowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą, wielopoziomowym parkingiem oraz zagospodarowaniem terenu.

 

Projekt koncepcyjny stadionu musi spełniać konkretne wymogi. Nowy obiekt będzie zlokalizowany w miejscu istniejącego stadionu piłkarsko-żużlowego. Trybuny mają pomieścić od 17 tys. do 20 tys. miejsc siedzących z sektorem rodzinnym, miejscami dla niepełnosprawnych, trybuną dla kibiców gości, oraz trybuną i lożami VIP, a także odpowiednimi stanowiskami dla sędziów i mediów.

 

Wedle wymogów stadion będzie zadaszony, a projektant powinien przygotować dwa warianty zadaszenia: 1. pełne zadaszenie trybun i toru, 2. zadaszenie całkowite z opcją zadaszenia rozsuwanego (przy czym wykonawca przygotuje analizę przewietrzania stadionu i odprowadzania spalin przy zadaszeniu całkowitym).

 

Projekt koncepcyjny ma spełniać wszelkie wymogi Polskiego Związku Motorowego oraz Międzynarodowej Federacji Motorowej FIM, wymogi dla organizacji zawodów Ekstraligi
i organizacji zawodów międzynarodowych. Oprócz zawodów żużlowych stadion będzie również mógł gościć imprezy
supercross, karting, drifting, freestyle motocross, miniżużel. Ma być także miejscem koncertów, konferencji, targów, pokazów itd.

 

Wykonawca projektu koncepcyjnego będzie zobowiązany do wykonania analiz widokowych ukazujących, w jaki sposób nowy stadion wpisze się w panoramę Starego Miasta i Śródmieścia Lublina, zgodnie z wytycznymi i w uzgodnieniu ze służbami konserwatorskimi.

 

Parking wielopoziomowy na minimum 450 miejsc ma powstać vis a vis stadionu na działce między stacją paliw, a terenem MOSiR. Przewidziana jest także budowa kładki pieszo-jezdnej nad Bystrzycą między stadionem a ulicą Rusałka.

 

Od 2016 roku Miasto Lublin stale i konsekwentnie wspiera sport żużlowy: najpierw szkółkę zawiązaną przy klubie KM Cross, a następnie klub. Odkąd w 2017 roku podjął rywalizację
w rozgrywkach ligowych i odniósł jeden z największych sukcesów lubelskiego sportu
w ostatnich latach, awansując rok po roku aż do Ekstraligi.

pw_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe