Niedziela, 15.09.2019

Odebrana kobiecość. Życie obozowe z perspektywy więźniarek

  • 23.05.2019, 14:15
  • PW
Odebrana kobiecość. Życie obozowe z perspektywy więźniarek
W najbliższą sobotę w Państwowym Muzeum na Majdanku odbędzie się ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu „Niemi świadkowie historii”. Tym razem będzie ono poświęcone kobiecej perspektywie osadzenia w obozie.

Kobiece drobiazgi, na pozór nieistotne w życiu codziennym, jak spinka do włosów, szminka czy grzebień, w niewoli stawały się wielką wartością, bo nie pozwalały zapomnieć o wolności i dawały złudzenie normalnego życia. Czy dawały jednak szansę na zatrzymanie poczucia kobiecości w warunkach, w których ludziom odbierano człowieczeństwo? Okazją do znalezienia odpowiedzi na to pytanie będzie prezentacja przedmiotów osobistych należących do więźniarek Majdanka oraz relacji kobiet, które przeżyły pobyt w KL Lublin. Sobotnie wydarzenie przybliży też codzienność osadzenia w obozie koncentracyjnym.

Spotkanie rozpocznie się w sobotę 26 maja o godzinie 11.00 w Centrum Obsługi Zwiedzających. Udział w nim jest bezpłatny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy telefoniczne: 81 710 28 33 lub mailowe: [email protected].

W zbiorach Państwowego Muzeum na Majdanku znajduje się ponad trzysta tysięcy przedmiotów związanych z funkcjonowaniem KL Lublin. Nie sposób pokazać je wszystkie na wystawach, więc większość z nich przechowywana jest w muzealnych magazynach. Od 30 marca instytucja zaprasza na spotkania z cyklu „Niemi świadkowie historii”, podczas których z bliska można oglądać obiekty na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Spotkania odbywają się w wybraną sobotę miesiąca, a każde z nich ma inny temat przewodni związany z historią niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Składają się z dwóch części – podczas pierwszej organizowanej w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM prezentowane i omawiane są eksponaty, a druga obejmuje zwiedzanie terenu byłego obozu z przewodnikiem.

pw_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe