Wtorek, 17.09.2019

Bajki Wilde'a - O JASKÓŁCE, KSIĘCIU, OLBRZYMIE I NIESAMOWITYCH RAKIETACH

 • 17.05.2019, 13:08
 • Krzysztof Boguń
Bajki Wilde'a - O JASKÓŁCE, KSIĘCIU, OLBRZYMIE I NIESAMOWITYCH RAKIETACH
Zapraszamy Państwa do Teatru Andersena na Premierę 8 czerwca, godz. 17:00 do Sali Andersena w Centrum Spotkania Kultur. Kolejne spektakle: 9, 16, 23 czerwca, g. 12:00, 11 - 14 czerwca oraz 18 i 19 czerwca, g. 9:30 i 11:30 i 15 czerwca, g. 16:00 .

Bajki Oscara Wilde’a nie są tak znane, jak inne dzieła irlandzkiego pisarza,  jednak wywierają duże wrażenie na każdym, kto się z nimi zetknie. Są to wzruszające utwory pisane oryginalnym językiem o uniwersalnych wartościach jak przyjaźń, miłość i poświęcenie, a także o ludzkiej niesprawiedliwości, chciwości – czyli  innymi słowy o świecie, w którym na każdą szlachetność przypada jakaś szpetność. W tym odwiecznym konflikcie tkwi prawda i siła, a wraz z nimi – morał.

Wilde wyraźnie koresponduje z Ch. H. Andersenem, przetwarzając niektóre kanoniczne motywy jego utworów. Oddaje wręcz hołd baśni o dziewczynce z zapałkami, tym samym tworząc podstawowy temat swych historii – staje w obronie biednych i słabszych. Jednak w przeciwieństwie do duńskiego pisarza wypełnia swoje opowieści satyrą i paradoksem, styl jego można dziś określić realizmem magicznym. Wyraźnie pobrzmiewają w nim, charakterystyczne dla autora krasomówcy, elegancja i finezja.

Adaptacja Daniela Adamczyka to szkatułkowa kompilacja wybranych bajek Wilde’a i jednocześnie pierwsza w Polsce próba ujęcia kilku utworów pisarza w jednym spektaklu. Artyści przenoszą akcję opowieści daleko w przyszłość, odkrywając ich ponadczasowość i podkreślając niezniszczalny charakter prawd ludzkiej natury. W spektaklu wykorzystującym kilka form wypowiedzi (teatr lalkowy, aktora, przedmiotu czy teatr cieni), podążymy w podróż za niesforną Jaskółką o dobrym sercu, poznamy historię pewnego Olbrzyma Ludojada i Samoluba, a przy okazji wylecimy w powietrze razem z Plejadą Kolorowych Rakiet. Osią spajającą baśnie będzie grupa przyjaciół, narratorów, przybyłych do nas z tajemniczego miejsca, o którym wiemy jedno – jest ono dzikie.

Spektakl powstał w koprodukcji z Centrum Kultury w Lublinie

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Pani Emer O’Connell – Ambasador Irlandii w Polsce

Partnerem wydarzenia jest Fundacja Kultury Irlandzkiej z siedzibą w Poznaniu 

Twórcy:

 • Reżyseria i adaptacja: Daniel Adamczyk
 • Scenografia i kostiumy: Iwona Bandzarewicz
 • Muzyka: Szczepan Pospieszalski
 • Wizualizacje: Tomasz Gawroński
 • Współpraca choreograficzna: Beata Mysiak

Realizacja:

 • Koordynator : Anita Struk
 • Inspicjent: Arkadiusz Sławek
 • Realizacja świateł: Andrzej Brzyski i Michał Kupczyński
 • Realizacja dźwięku: Tomasz Nowakowski i Kamil Błaszczak 
 • Foto: Maciej Rukasz
 • Grafika: Kamil Filipowski

* Artykuł Partnera

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe