Lublinianie uczcili rocznicę wybuchu II wojny światowej

  • 01.09.2015, 14:39 (aktualizacja 01.09.2015, 14:48)
  • Dominik Masierak
rocznica_wybuchu_ii_wojny_swiatowej
loadingŁaduję odtwarzacz...
Punktualnie o 12 w całym Lublinie zawyły syreny alarmowe. W ten sposób miasto przypomniało mieszkańcom o 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Główne uroczystości z udziałem władz państwowych, samorządowych i przede wszystkim kombatantów odbyły się na Placu Litewskim.

Lublin choć położony daleko od początkowej linii frontu cierpiał już odpoczątku wojny przez naloty bombowe. Pierwszy z nich nastąpił już 2 września, największy i najbardziej opłakany w skutkach nastąpił tydzień później. Wśród ofiar tego nalotu był miedzy innymi poeta Józef Czechowicz. 18 wrzesnia do Lublina wkroczyły wojska niemieckie. Wskutek bombardowan, a także podczas ostrzałów artyleryjskich w samym Lublinie zgineło ponad 600 osób, a ponad 6 tysięcy zostało bez dachu nad głową. 

Dominik Masierak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe