Ruszają pokazy na fontannie. Przedstawiamy harmonogram na maj *

 • 29.04.2019, 13:25
 • Krzysztof Boguń
Ruszają pokazy na fontannie. Przedstawiamy harmonogram na maj *
Po zimowej przerwie rozpoczynamy pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim. Na maj zaplanowano łącznie 12 pokazów, które obywać się będą o godzinie 21:00 głównie w weekendy (tj. piątek i sobotę) lub przy okazji wydarzeń kulturalnych czy sportowych. Inauguracja pokazów zaplanowana jest na piątek (3 maja). Podczas pierwszej w tym sezonie inscenizacji woda-światło-dźwięk premierowo zaprezentowany zostanie nowy pokaz, który powstał z okazji jubileuszu 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej.
Unia Narodów to alegoryczna opowieść, w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. To opowieść o trudnym związku równych sobie i nieraz skonfliktowanych na przestrzeni wieków państw, które w trudnych dla Europy czasach wojen potrafiły dostrzec, że prawdziwe bezpieczeństwo i rozwój można uzyskać łącząc swe siły. Zaowocowało to Unią Narodów, która przetrwała 409 lat, a jej ukoronowaniem stało się jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy - Rzeczpospolita Obojga Narodów, która wprowadziła Polskę i Litwę w Złoty Wiek rozwoju. Siłą sprawczą tych zmian byli nie królowie i rządy, lecz obywatele. Narracja pokazu oparta została na oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej, autorstwa profesora Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na konsensusie, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, budowanego odgórnie i oddolnie na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju.
 
Pokaz trwać będzie 12 minut. Scenariusz - Łukasz Witt - Michałowski / Norbert Rudaś, muzyka - Piotr Bańka, wykonanie - Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz Odpust Zupełny .

 

Na ten rok zaplanowanych jest łącznie około 50 pokazów, jednak szczegółowy harmonogram będzie tworzony na bieżąco, z miesiąca na miesiąc. Podobnie jak w ubiegłych latach pokazy odbywać się będą do końca września.
 
Harmonogram na maj:
 
1.   piątek   (3 maja)   21:00 - Unia Narodów, Anioły Lubelskie
2.   sobota  (4 maja)   21:00 - Unia Narodów, Sen o Mieście
                             
3.   piątek   (10 maja)  21:00 - Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne               
4.   sobota  (11 maja)  21:00 - Unia Narodów, Sen o Mieście
           
5.   poniedziałek  (13 maja)  21:00 - Unia Narodów, Anioły Lubelskie    
6.   wtorek   (14 maja)  21:00 - Unia Narodów, Sen o mieście       
 
7.   piątek    (17 maja)  21:00 - Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne
8.   sobota   (18 maja)  21:00 - Unia Narodów, Anioły Lubelskie
 
9.   czwartek (23 maja)  21:00 - Unia Narodów, Anioły Lubelskie
10.  piątek     (24 maja)  21:00 - Unia Narodów, Historia Placu Litewskiego na wesoło
11.  sobota    (25 maja)  21:00 - Unia Narodów, Sen o Mieście
 
12.  piątek    (31 maja)  21:00 - Unia Narodów, Sen o Mieście

Opisy pozostałych pokazów:
 • Anioły lubelskie jest to 12 minutowa prezentacja multimedialna w reżyserii Janusza Opryńskiego, nawiązująca do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, pokaz zawiera partie wokalne z lubelskiej cerkwii katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem Abp Abla. Za warstwę artystyczną pokazu odpowiada Centrum Kultury w Lublinie, a animację 2D i 3 D stwotrzył kolektyw kilku.com
   
 • Sen o Mieście” to 20-minutowa inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, prezentowanego podczas obecności Lublina we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Spektakl jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko zostało zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej zostanie zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.
   
 • „Historia Placu Litewskiego na wesoło” to pokaz przygotowany przez Poławiacze Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią placu Litewskiego, z uśmiechem i przekornie przedstawiają 5 scen z placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.
   
 • „Wydarzenia Kulturalne” to prezentacja najważniejszych festiwali i wydarzeń kulturalnych Miasta Lublin. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody

* Artykuł Partnera

Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe