Kupno węgla – na co zwracać uwagę? *

  • 25.04.2019, 14:39 (aktualizacja 25.04.2019, 14:43)
  • Krzysztof Boguń
Kupno węgla – na co zwracać uwagę? *
Węgiel wciąż jest w Polsce jednym z ważniejszych paliw pozwalających na uzyskanie ciepłej wody oraz ogrzanie mieszkania. Klienci indywidualni z reguły kierują się ceną za tonę i kupują po prostu ten, który jest najtańszy, bez zadawania pytań o jego parametry. Czy jest to słusznym postępowaniem? Sprawdźmy!

Uziarnienie

Węgiel można podzielić na kilka rodzajów ze względu na jego uziarnienie. Wymieniając je od najmniejszej, do największej średnicy ziaren, mamy: miał węglowy (1-25 mm), groszek II (8-20 mm) i groszek I (16-30 mm), orzech II (25-50 mm), orzech I (40-80 mm), kostkę II (60-120 mm), kostkę I (120-200 mm) i kęsy (ponad 200 mm).

To, jakie uziarnienie wybieramy zależy w głównej mierze od technicznych parametrów pieca – niektóre z nich pozwalają np. tylko na używanie groszku, a inne mają szeroki zakres tolerancji wielkości ziarna. W tym drugim przypadku o wyborze zadecydują preferencje klienta i cena.

Wartość opałowa

Wartość opałowa to ilość energii, która zostanie wydzielona podczas spalania węgla. Odpowiada ona za ilość uzyskanego ciepła. W zależności od gatunku węgla może wahać się od 10 MJ/kg dla węgla brunatnego, aż po 25-30 MJ/kg dla wysokokalorycznego węgla kamiennego. Wybierając jeden z jego gatunków, należy jednak kierować się w pierwszej kolejności wymaganiami technicznymi pieca, który może przyjąć jedynie węgiel o odpowiedniej wartości opałowej.

Popiół i woda

Pierwszy parametr mówi, ile popiołu pozostanie w piecu po spaleniu węgla. Wartość ta zależna jest między innymi od miejsca wydobycia: czy była to kopalnia odkrywkowa, czy tradycyjna? Z reguły wydobycie z kopalń odkrywkowych pociąga za sobą większą ilość popiołu po spaleniu. Większa ilość popiołu to więcej problemów i czyszczenia, dlatego lepiej wybierać materiał o niskiej jego zawartości.

Woda naturalnie występuje w ziarnach węgla. Podczas spalania jest ona uwalniana jako produkt i wpływa na całkowitą wartość wydzielonej energii, a co za tymi idzie, na efektywność spalania. Oszacowano, że jej optymalna ilość wynosi około 10%, dzięki czemu ani wartość opałowa nie jest obniżona, ani też węgiel nie jest za suchy. Zbyt mała ilość wody mogłaby spowodować, że płomień byłby słaby, a spalanie mało efektywne.

Bezpieczeństwo i ekologia

Nie jest to ścisły parametr, który można opisać liczbami, jednak każdy klient powinien kierować się zasadą bezpiecznych zakupów u zaufanych dostawców, takich jak Sambudrol. Dostarcza on węgiel zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych, a osobom niezorientowanym w rodzajach węgla z chęcią służy pomocą.

Sambudrol jest także dostawcą ekogroszku – węgla o małym uziarnieniu, który odznacza się dobrymi parametrami. Należą do nich między innymi mała zawartość popiołu i siarki, a także wysoka wartość opałowa. Więcej informacji o ekogroszku można uzyskać od specjalistów firmy.

Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe