Nowe wystawy w Galerii Labirynt *

  • 15.04.2019, 12:53
  • Krzysztof Boguń
Nowe wystawy w Galerii Labirynt *
W sobotę, 13.04, o godz. 17.00 odbyło się otwarcie pierwszej wystawy z nowego cyklu w Galerii Labirynt 2 przy ul. Grodzkiej 3: „the empty room of night”. Na wystawę składają się prace Mateusza Choróbskiego wykonane specjalnie do tej przestrzeni. Z kolei o godz. 19.00 w głównej siedzibie Galerii Labirynt przy ul. Popiełuszki 5 otwarto wystawę Marty Krześlak „Ruiny moich marzeń”, artystka przywróciła do życia duży dmuchany plac zabaw z elementami bajek Disneya.

Mateusz Choróbski – „the empty room of night”

 

Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3; wernisaż: 13.04.2019 (sobota), godz. 17.00

 

Wystawa czynna do: 17.05.2019 (wt.-niedz., godz. 15.00-18.00, wstęp wolny)

 

Kuratorka: Agnieszka Cieślak

 

Wystawa „the empty room of night” Mateusza Choróbskiego otwiera cykl prezentacji o charakterze site-specific w Galerii Labirynt 2, która mieści się na Starym Mieście w Lublinie. Historia tej przestrzeni sięga 1988 roku, należała wówczas do lubelskiego Biura Wystaw Artystycznych. Na ekspozycji będzie można obejrzeć nowe realizacje artysty, stworzone specjalnie do tego miejsca, które wpisują się w architekturę XV-wiecznej kamienicy oraz infrastrukturę jej otoczenia. Choróbski dokonuje gestu otwarcia przestrzeni, dodając jej oddechu i zapraszając do środka przypadkowych przechodniów – galeria znajduje się przy głównym trakcie, prowadzącym od Wzgórza Zamkowego, przez Bramę Grodzką i Bramę Krakowską w stronę Krakowskiego Przedmieścia.

 

Choróbski tworzy instalacje z materiałów takich jak blacha stalowa wykorzystywana do budowy dachów, wnętrza starych termosów, grzejniki Faviera oraz szklane bańki lekarskie. Materiały te przywodzą skojarzenia z domem rozumianym jako budynek, ale także jako miejsce naszej codziennej egzystencji, gdzie poszczególne jego elementy odpowiadają częściom ludzkiego ciała. Tytuł wystawy stanowi fragment wiersza amerykańskiego poety Charlesa Reznikoffa. /Podziękowania za materiały z Huty Szkła Czechy dla p. Ziemowita Drewnika./

 

Marta Krześlak – Ruiny moich marzeń

 

Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5; wernisaż: 13.04.2019 (sobota), godz. 19.00

 

Wystawa czynna do 2.06.2019 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00, wstęp: 1 zł)

 

Kuratorka: Aleksandra Skrabek
 

 

Ruiny moich marzeń”  to instalacja, która była pracą dyplomową Marty Krześlak na ASP w Łodzi. Dziecięcy, dmuchany plac zabaw, z elementami z bajek Disneya, jako przedmiot bezużyteczny został wyrzucony, stał się ogromnym plastikowym odpadem. Artystka przywróciła go do życia, potraktowała jako ready-made, nadając mu nowe artystyczne znaczenie. Krześlak fascynują zbędne i porzucone przedmioty, ale przede wszystkim ich potencjalne możliwości przekształcenia w wyobrażone światy. W swoich działaniach artystka odnosi się do koegzystencji procesów ekonomicznych z naturalnymi, inspiruje się przestrzenią, w obrębie której efekty działania człowieka wpływają na przyrodę. Ta ostatnia w tym zestawieniu często pozostaje bezpowrotnie zniszczona. Instalacji towarzyszy nagranie dźwiękowe – piosenki o marzeniach z lat 90., śpiewane przez artystkę. a

* Artykuł Partnera

 

 

Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe