Środa, 17.07.2019

Wymiana akumulatora w samochodzie*

  • 04.04.2019, 11:37 (aktualizacja 04.04.2019, 12:00)
  • Krzysztof Boguń
Wymiana akumulatora w samochodzie*
Ostatni raz akumulator w swoim samochodzie wymieniałeś kilka lat temu? Niezbyt przyjemnie zaskoczył Cię mroźny poranek i nie mogłeś odpalić auta? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek na temat tego jak bezpiecznie i prawidłowo wymienić akumulator.

Już na wstępie musisz wiedzieć, że w ciągu ostatniej dekady technologia znacznie poszła do przodu i jeżeli jeździsz nowoczesnym autem, to wymiana baterii wcale nie będzie taka prosta. Kiedyś wystarczyło zdemontować stary akumulator trochę go podładować lub wymienić na nowy i sprawa załatwiona. Dziś większość baterii dostępnych na rynku jest bezobsługowa, a to oznacza, że nie można uzupełniać w nich poziomu elektrolitu. Mało tego, jeśli mamy do czynienia z samochodem z funkcją start/stop, to samodzielna wymiana baterii może zagrażać wszystkim systemom elektronicznym. Nawet jeśli uda nam się wymienić akumulator, to bez wgrania sterowników może on być niewidoczny. Zanim więc podejmiemy się demontażu, warto spojrzeć na instrukcję auta dołączoną przez producenta i sprawdzić jak powinna odbywać się wymiana akumulatora.

Uzbrojeni w taką wiedzę możemy zaczynać demontaż. Jeżeli zaliczamy się do tych szczęśliwców, którzy samodzielnie mogą wymienić akumulator, to na pewno wiemy, że nie musimy posiadać żadnych specjalistycznych narzędzi. Pod ręką wystarczy mieć klucz płaski oraz nasadowy.

Instrukcja, krok po kroku:

  1. lokalizacja akumulatora żadnemu kierowcy nie powinna sprawić większych trudności. Zanim jednak zabierzemy się za odkręcanie klem, musimy wyłączyć silnik, wyjąć kluczyki ze stacyjki i odłączyć wszystkie źródła prądu. Jeżeli nasze auto wyposażone jest w centralny zamek, to podczas odłączania akumulatora drzwi mogą automatycznie się zablokować. Dobrze o tym pamiętać i kluczyki mieć przy sobie.
  2. jednym z pierwszych kroków będzie odłączenie kabla ujemnego czyli tak zwanej "masy". Do tego przyda nam się klucz francuski lub nasadowy o wielkości 10 mm. Drugim krokiem będzie odpięcie kabla dodatniego.
  3. następną czynnością jest odkręcenie śrub mocujących akumulator. Tutaj warto mieć pod ręką klucz nasadowy o wielkości 13 mm. Z każdą baterią powinniśmy obchodzić się w delikatny sposób. Należy ją ostrożnie wyjąć i odstawić w bezpieczne miejsce. Jeżeli mamy zamiar podładować akumulator i ponownie go wykorzystać to półkę akumulatora warto przeczyścić i zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym. Podobnie można zrobić z klemami, tu jednak warto przetrzeć je specjalnym środkiem poprawiającym przewodzenie prądu.
  4. jeżeli mamy do czynienia z samochodem wyposażonym w różne systemy elektroniczne i medialne, to na czas wymiany akumulatora na nowy można zastosować tak zwaną baterię podtrzymującą. Ma ona znacznie mniejszą pojemność, ale jej podpięcie zapobiegnie rozładowaniu się wszystkich sterowników.
  5. wstawiając nowy akumulator należy go solidnie zamocować i dokręcić. Postępujemy analogiczne jak w przypadku demontażu. Używamy klucza nasadowego, a następnie podpinamy klemy. Najpierw kabel dodatni, a potem ujemny.

Jak widać sam demontaż jak i montaż nowej baterii nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem. Niekiedy jednak wizyta w serwisie będzie koniecznością. Fachowcy używając specjalnych sprzętów diagnostycznych szybko poradzą sobie z instalacją nowego akumulatora.

Artykuł przygotowany przez Portal o akumulatorach Akustrefa.pl

* Artykuł Sponsorowany

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe