Poniedziałek, 19.08.2019

Podwójne życie Weroniki w Teatrze Andersena *

  • 08.03.2019, 12:08
  • Krzysztof Boguń
Podwójne życie Weroniki w Teatrze Andersena *
W Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie trwają ostatnie przygotowania do pierwszej w Polsce adaptacji teatralnej kultowego filmu Krzysztofa Kieślowskiego „Podwójne życie Weroniki”, w reżyserii i adaptacji Krzysztofa Rzączyńskiego - Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru. W spektaklu zostanie wykorzystana muzyka Zbigniewa Preisnera.
Premiera spektaklu zaplanowana została na sobotę, 30 marca 2019, g. 19:00 w Sali Andersena Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1 w Lublinie. Spektakl będzie grany także w dnichach: 31 marca g. 19:00; 4 - 7 kwietnia 2019, g. 19:00; 10 - 12 maja 2019, g. 19:00.
Spektakl przeznaczony dla widzów od l. 16.

Spektakl oparty na motywach scenariusza „Chórzystka” Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza oraz filmu „Podwójne życie Weroniki” z muzyką Zbigniewa Preisnera.

 

Podwójne życie Weroniki” znamy głównie z dużego ekranu. Krzysztof Kieślowski otrzymał za ten film nagrodę na festiwalu w Cannes, a Irène Jacob, wcielająca się w postacie tytułowe, nagrodę dla najlepszej aktorki.

Scenariusz Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza opowiada o przeczuciu, jakiego doświadczają dwie kobiety o tym samym imieniu, wyglądzie i podobnych do pewnego momentu - życiorysach. Bohaterki nic nie wiedzą o swoim istnieniu, ale podświadomie czują swoją obecność. Choć zbieżność losów obu postaci jest niepodważalna to jednak to, co najważniejsze kryje się w różniących je sprawach. Pasja do śpiewania pierwszej Weroniki jest żarliwa i bezkompromisowa. Tak jak bezkompromisowy bywa artysta. Natomiast druga Weronika wybiera spokojne życie i miłość.

Jako twórcy spektaklu zadajemy więc sobie pytanie czy obie Weroniki nie są częścią tej samej osoby. Wszak wszyscy jesteśmy w jakimś sensie podwójni, przełamani na pół, toczymy wewnętrzny dialog, gdzie do głosu dochodzą różne strony naszej osobowości – w zależności od doświadczeń, przeszkód, momentów w życiu.

Nasz spektakl jest próbą badania w warunkach scenicznych różnych opcji - czy w życiu wybrać „święty spokój”, czy iść za celem powołania? Czy wybierając normalność nie tracimy czegoś ważnego z oczu? Czy będąc w momencie kryzysu coś nam nie umyka? Ja? Drugi człowiek? Wspólnota?

 

TWÓRCY:

Reżyseria, adaptacja: Krzysztof Rzączyński

Adaptacja, dramaturgia: Katia Czarna

Choreografia, ruch sceniczny: Weronika Pelczyńska

Scenografia, kostiumy: Maciej Chojnacki

Projekty lalek : Cezary Sielicki

Muzyka: Zbigniew Preisner , Myslovitz

Przygotowanie wokalne, opracowanie muzyczne: Izabela Urban

Wizualizacje, multimedia: Piotr Miłkowski

Światła: Michał Popiel-Machnicki

 

OBSADA:

Mirella Rogoza-Biel, Konrad Biel, Jacek Dragun, Kinga Matusiak, Katarzyna Staniewska, Łukasz Staniewski

REALIZATORZY:

Realizacja światła: Michał Kupczyński, Andrzej Brzyski

Realizacja dźwięku: Tomasz Nowakowski, Kamil Błaszczak

Asystent reżysera: Adam Organista

Inspicjent: Arkadiuszb Sławek

 

Oryginalna muzyka autorstwa Zbigniewa Preisnera z albumu „Podwójne życie Weroniki”

Wykonanie: Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz Chór Filharmonii Śląskiej

Dyrygent: Antoni Wit

Sopran: Elżbieta Towarnicka

Fortepian: Konrad Mastyło

Flet: Jacek Ostaszewski

Realizacja nagrania: Zbigniew Malecki i Aleksander Dowsilas

Nagranie wykorzystano na podstawie licencji od Preisner Productions

 

Utwory wykorzystane w spektaklu z albumu „Podwójne życie Weroniki”: Veronique (0:26); Veronique (0:37); „Tu Viendras”; L’enfance; Van den Budenmayer Concerto in mi mineur (SBI 152) Version de 1798; Van den Budenmayer Concerto in mi mineur (SBI 152) Version de 1802; Solitude; Les Marionettes; Theme: 1ere Transcription; L’enfance II; Alexandre; Aleksander II; Theme: 2eme Transcription; Concerto en mi Instrumentation Contempoiraine no.1; Concerto en mi Instrumentation Contempoiraine no.2; Concerto en mi Instrumentation Contempoiraine no.3; Generique de fin.

Twórcy spektaklu dziękują Marii Kieślowskiej, Marcie Hryniak oraz Krzysztofowi Piesiewiczowi za przychylność i wsparcie przy powstaniu tekstu i spektaklu.

* Artykuł Partnera

 

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe