Niedziela, 19.05.2019

Ogródek skalny - jak prawidłowo go założyć samemu - Poradnik DIY *

 • 4.03.2019, 13:14 (aktualizacja 04.03.2019 13:25)
 • Krzysztof Boguń
Ogródek skalny - jak prawidłowo go założyć samemu - Poradnik DIY *
Jak dobrze zadbać o piękno w okół swojej posiadłości i wyeksponowanie to co dodaje wdzięku i naturalnego piękna całości - zadbaj już wczesną wiosną o wygląd swojego ogródka dodając do niego elementy skalne. Ogródek skalny musi uwzględniać wymagania środowiska roślin skalnych, dobierając je odpowiednio podkreślisz niezwykły charakter kamieni - sprawdź poradnik jak tego dokonać samodzielnie! Do it Yourself

Ogród skalny możesz założyć prawie wszędzie, nawet w donicy na balkonie. O jego wyglądzie decyduje nie wielkość, ale sposób urządzenia i dobór odpowiednich roślin. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, zacznij od najprostszej kompozycji kamieni i bylin łatwych w uprawie. Prosta kompozycja nie oznacza, że usypiesz górkę byle jak i powbijasz w nią kamienie. Budując nawet najmniejszy skalniaczek, musisz przestrzegać kilku zasad.

Umiejscowienie ogródka skalnego - słoneczne miejsce


Wybierz naturalne wzniesienie terenu położone w słonecznym miejscu. Jeśli twój ogród jest płaski, możesz utworzyć pagórek z przywiezionej ziemi i kamieni. Nie musi być wysoki. O wiele łatwiej uformować skalniak na terenie łagodnie wznoszącym się lub opadającym niż na bardzo stromej skarpie. Rośliny skalne mogą z powodzeniem rosnąć również na terenie płaskim pod warunkiem, że pod spodem będzie przepuszczalna, odprowadzająca wodę gleba.

Przepuszczalna gleba pod ogródek skalny

Rośliny skalne, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z miejsc położonych na skalach, gdzie muszą się zadowolić na ogól ubogą ziemią, niewielką ilością miejsca i niewielką ilością wody. Dlatego najważniejszym warunkiem, jaki musisz spełnić, jest przygotowanie przepuszczalnej gleby, zwłaszcza, jeśli w twoim ogrodzie ziemia jest ciężka i zbita.
Zacznij od wybrania 50 cm warstwy ziemi, którą odłóż na bok. Na dnie rozsyp gruz, kamienie, clirust, grubości 25 cm. Na tak przygotowany drenaż daj 7cm warstwę piasku wymieszanego z drobnymi kamykami. Na wierzchu powinna się znaleźć ziemia ogrodowa wymieszana z piaskiem pól na pół.
Bardzo dokładnie usuń wszelkie chwasty, zwłaszcza nawet najmniejsze rozłogi perzu, podagrycznika, itp.

Dobór kamieni do ogródka skalnego

Kamienie wybieraj według własnego gustu. Muszą ci siy podobać, bo przecież będziesz swój ogródek oglądać od rana do wieczora. Mogą to być piaskowce, wapienie, łupki, a nawet kamienie polne. W przypadku tych ostatnich wybieraj raczej te kanciaste, rozłupane, wyszczerbione, gdyż lepiej będą udawały skałę, niż te gładkie i zaokrąglone.

Kamienie układaj w wykopane wcześniej zagłębienia zawsze szerszą ich stroną do dołu. Potem obsypuj ziemią lak, by na wierzchu została tylko połowa lub nawet jedna trzecia głazu. Sprawdzaj na bieżąco, czy kamień dobrze „siedzi", czy możesz na nim stanąć.
Jeśli budujesz skalniak na zboczu, kamienie muszą być wkopane nieco ukośnie ze spadkiem w stronę zbocza. Skarpa będzie wtedy bardziej stabilna, lepszy będzie także odpływ wody deszczowej.

Piękne i niewybredne

Na początku sadź rośliny łatwiejsze w uprawie, potem będziesz mógł stopniowo wymieniać je na bardziej wymagające. Wybieraj byliny skalne nie tylko ze względu na kwiaty, ale patrz także na liście. Liście są cały rok, kwiaty tylko przez parę tygodni. Na tle ciemnych kamieni dobrze wyglądają srebrne liście czyśćca wełnistego lub krwawnika bal daszkowatego.


Staraj się by obok bylin płożących się, zwisających z kamieni (np. płomyków szydlastych i żagwinów), rosły także nieco wyższe, np. karłowe irysy, sasanki. Posadź także kilka miniaturowych iglaczków (kuliste świerki i tuje, cyprysiki japońskie, karłowate jałowce), które będą ozdobą skalniaka zimą, gdy byliny śpią. Większość popularnych skalniaków dobrze rośnie w ziemi składającej się z 1 części torfu, z I części ziemi ogrodowej i 1 części drobnego żwiru. Nie sadź bylin głęboko, niech szyjka korzeniowa wystaje 12 cm nad powierzchnię ziemi, gdyż po posadzeniu powinieneś obsypać je warstwą małych kamyczków lub drobnych odłamków skalnych. Uchroni to rośliny przed gniciem, ograniczy również wzrost chwastów.

RODZAJE KAMIENI OZDOBNYCH W OGRODZIE:

 • grysy, bryty, płyty cięte, itp.
 • bazalt
 • dolomit
 • gabro
 • granit (łupany, łamany, rzędowy)
 • łupek serycytowy
 • marmur
 • melafir
 • piaskowiec (żółty, szary, czerwony
 • polne kamienie(otoczaki)
 • serpentynit
 • trawertyn
 • wapień (wielokolorowy)
 • żwir

Więcej cennych porad dotyczących zakładania ogrodów z kamienia znajdziecie na https://skalite-kamien.pl

Kamienie są wieczne
Skalite Kamień Naturalny Hurtownia kamienia dystrybutor asortymentu z kamienia do ogrodu oraz na ścianę w domu czy elewacje
Krzysztof Boguń

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe