Niedziela, 19.05.2019

Podatek od wygranej w Lotto - ile wynosi i jak go rozliczyć?*

  • 4.03.2019, 12:00
  • Krzysztof Boguń
Podatek od wygranej w Lotto - ile wynosi i jak go rozliczyć?*
Wygrana w Lotto czy innych grach to marzenie wielu. Wysoka suma nie trafia się często, ale są osoby, których to nie zniechęca, a jak wiadomo „żeby wygrać – trzeba grać”. Kiedy w końcu uda się trafić „szóstkę” należy pamiętać, że swoim szczęściem zwycięzca będzie musiał podzielić się z fiskusem.

Regulacje prawne podatku od wygranych

Podstawą prawną naliczenia podatku od wygranej są zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku. Regulują one zarówno przedmiotowe zwolnienie niektórych nagród oraz podstawę i wymiar podatku od wygranych niepodlegających zwolnieniu.

Zwolnienia z podatku od niektórych wygranych

Podatek dochodowy od osób fizycznych nie dotyczy niektórych wygranych, zwolnionych przedmiotowo na mocy artykułu 21, punktu 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zalicza się do nich:

  • Wygrane osiągnięte w grach hazardowych typu Lotto, zdrapki i tym podobne, o ile wartość wygranej z jednego kuponu nie przekracza 2280 zł, a organizatorem jest podmiot uprawniony na podstawie aktualnych przepisów obowiązujących na terytorium Unii Europejskiej, lub w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego
  • Wygrane w mediach – konkursach telewizyjnych, prasowych, radiowych, o ile wartość nie przekracza 2000 zł
  • Wygrane w konkursach naukowych, kulturalnych, dziennikarskich, sportowych, o ile wartość nie przekracza 2000 zł
  • Wygrane turniejowe w pokera – o ile organizatorem jest podmiot uprawniony na podstawie aktualnych przepisów obowiązujących na terytorium Unii Europejskiej, lub w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wygrana taka nie ma limitu kwotowego
  • Wygrane rzeczowe i finansowe w konkursach organizowanych w oparciu o przepisy o systemie oświaty, zdobyte przez uczniów na olimpiadach i turniejach. Wygrana nie ma ograniczeń kwotowych
  • Sprzedaż premiowa usług czy towarów, o ile nagroda nie jest związana z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, a jej wartość nie przekracza 2000 zł.

Co rozumie się przez wygraną jednorazową?

Wygranej w Lotto towarzyszy pojęcie wygranej jednorazowej. Ustawodawca jasno określa, czym jest jednorazowa wygrana będąca podstawą naliczenia podatku lub zwolnienia z jego płatności. Jest to kwota wygranej uzyskana z jednego kuponu (losu) i dotyczy zakładów wzajemnych, gier bingo (fantowe, pieniężne, a także telebingo), gier liczbowych, loterii (pieniężnych, promocyjnych, fantowych, audiotekstowych)

W przypadku gry w kasynie czy salonie gier jednorazowa wygrana to kwota, którą uzyskuje wygrywający jest różnicą między sumą stawek wpłaconych i sumą wypłaconych wygranych podczas jednokrotnego pobytu. Podstawa opodatkowania obliczana jest na podstawie pomniejszonego o wpłacone stawki zysku z wygranych gier.

W przypadku gier online – przez Internet, organizowanych przez spółkę realizującą monopol pańsywa kwotą jednorazową będzie kwota uzyskana podczas jednego logowania.

Stawka podatku po przekroczeniu limitu

 W sytuacji przekroczenia limitów poniżej których wygrane podlegają zwolnieniu, należy odprowadzić podatek zryczałtowany. Jego wysokość, określona w artykule 30, punkcie 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynosi 10% podstawy opodatkowania.

Kto i kiedy odprowadza podatek od wygranej

Podmiotem zobligowanym do zapłaty podatku od tzw. „wysokiej wygranej” jest organizator. W przypadku przekroczenia limitu 2280 zł. sporządza on deklarację PIT-8AR i ma obowiązek wysłać ją do odpowiedniego organu podatkowego z pominięciem podatnika. Zwycięzca nie musi uiszczać podatku we własnym zakresie. Zgodnie z artykułem 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobierany jest podatek zryczałtowany, a wygrany odbiera sumę pieniężną już po potrąceniu podatku przez organizatora. Oznacza to także, że roczne rozliczenie PIT - ID: 169 zwycięzcy jest wolne od obowiązku wykazywania wygranej.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku nagród rzeczowych, które z Urzędem Skarbowym rozlicza się dwojako. Rzadko spotykanym, ale prawnie dopuszczalnym rozwiązaniem jest odbiór wygranej rzeczowej po wpłacie kwoty podatku na konto organizatora przez zwycięzcę. Drugim, najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest uprawnienie zwycięzcy, na podstawie regulaminu, do odbioru dwóch nagród: finansowej i rzeczowej, gdzie nagroda finansowa ma wartość zryczałtowanego podatku naliczonego od obydwu nagród. Finalnie zwycięzca odbiera nagrodę rzeczową, a nagroda finansowa zostaje przekazana przez organizatora jako podatek zryczałtowany do właściwego urzędu skarbowego.

Porady dotyczące rozliczeń podatkowych pochodzą z portalu Pitax.pl. Dzięki PITax bezpłatnie i w prosty sposób rozliczysz tegorocznego PITa online.

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe