Sobota, 20.07.2019

Jak skutecznie optymalizować wpisy pod kątem SEO?*

  • 05.02.2019, 13:08 (aktualizacja 05.02.2019, 13:12)
  • Krzysztof Boguń
Jak skutecznie optymalizować wpisy pod kątem SEO?*
Treści, nawet najciekawsze, nie będą czytane, jeżeli odbiorcy nie będą w stanie ich znaleźć. Prowadzisz bloga? A może jesteś właścicielem firmy? Przy pomocy optymalizacji wpisów pod kątem SEO udostępniane przez ciebie treści staną się widoczne w wyszukiwarkach, dzięki czemu zwiększy się ruch na twojej stronie. Jest to ważne w szczególności, gdy chcemy pozyskać grono nowych odbiorców. Działania te znacznie poprawiają sprzedaż naszych towarów lub usług, i mogą sprawić, że nasza marka stanie się rozpoznawalna. Trzeba wiedzieć, że użytkownicy wpisując interesującą ich frazę sprawdzają tylko pierwsze wyniki, które pokaże Google. I zazwyczaj tam już zostaną.

Co to SEO?

Jest to skrót od angielskiego słów: Search Engine Optimization. Proces ten polega na wplataniu w udostępnianej przez nas treści słów kluczowych, tak by zwiększyć pozycję strony w wyszukiwarce Google, ale nie tylko. Równie ważne jest dostosowanie techniczne naszych stron, aby szukane frazy były odpowiednio widoczne. Ta strategia marketingowa cały czas się rozwija. Związane jest to z algorytmami, którymi posługują się roboty Google. Początkowo im więcej słów kluczowych, tym nasza strona była wyżej. Dochodziło do tego masowe wykupowanie płatnych linków. Teraz jest to praktyka zabroniona, która skutkuje wykluczeniem z indeksowania i nosi nazwę Black Hat SEO.

Słowa kluczowe podstawą optymalizacji SEO

Jest to podstawa dobrego pozycjonowania. Słowa kluczowe absolutnie nie mogą być dziełem przypadku! Muszą być odpowiednio dobrane do tekstu, który tworzymy. Ale skąd mamy wiedzieć, czego szukają użytkownicy? Do dyspozycji mamy kilka narzędzi znacznie to ułatwiających, a ich dobór zależy od naszych osobistych preferencji:

  • Planer Słów Kluczowych – jest to podstawa, od której każdy powinien zacząć. Wymaga założenia konta Google AdWords. Przydatny będzie najbardziej do tworzenia kampanii reklamowych, ale z powodzeniem również można wykorzystać je do optymalizacji wpisów pod kątem SEO. Używając tego narzędzia w łatwy sposób możemy sprawdzić częstotliwość wyszukiwania danego słowa, oraz frazy bliskoznaczne do słów wybranych przez nas.

  • Google Trends – pokazuje nam hasła, które są często wpisywane w wyszukiwarkę lub takie, których popularność dopiero wzrasta w danym momencie. Dzięki niemu również mamy możliwość w łatwy sposób sprawdzić popularne frazy dla danego regionu np. województwa lub miasta.

  • Wyszukiwarka Google – nie jest to typowe narzędzie do optymalizacji wpisów pod kątem SEO, ale wpisując interesujące nas słowa kluczowe otrzymamy podpowiedzi fraz bliskoznacznych, co też jest przydatne do tworzenia wartościowych wpisów

  • wtyczki WordPress – do wyboru mamy kilka. Każda z nich ma jednak to samo zadanie: zwracać naszą uwagę na częstotliwość występowania słów kluczowych w redagowanym przez nas tekście, oraz na kwestie wymagające poprawy

  • płatne narzędzia SEO – np. Keywords Explorer. Znacznie bardziej profesjonalne, posiadające wiele rozbudowanych opcji

Optymalizowanie treści pod kątem SEO – najważniejsze kroki

Przede wszystkim warto wiedzieć, że optymalizowaniu pod kątem SEO należy poddać nie tylko samą treść, ale także i tytuł, obrazy, pomocne będą również odpowiednio dobrane nagłówki. Występowanie słów kluczowych jest ważne, ale umieszczając je wszystkie w tytule po przecinku uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego, gdyż Google taki tekst na pewno odrzuci, a nie o to nam chodzi. Tytuł powinien być chwytliwy, zachęcać do wejścia na naszą stronę. Nie powinien przekraczać 70 znaków.Optymalizując tekst należy pamiętać, że robimy to dla robotów Google, ale czytać je będą ludzie! Dlatego też treść powinna być ciekawa, odpowiednio dobrana do tematu, który opisujemy. Najlepiej, by słowa kluczowe występowały w naturalny, nienachalny sposób. Dobrym pomysłem będzie używanie ich na początku akapitu, oraz stworzenie nagłówków z głównymi frazami w treści. Występujące we wpisie obrazy, powinny mieć zoptymalizowane podpisy, odpowiednio dobraną nazwę oraz wielkość. Dobrą praktyką będzie również umieszczanie linków do stron zewnętrznych, jak i wewnętrznych, które kierują np. do wcześniej umieszczonych wpisów.

Optymalizacja wpisów pod kątem SEO, nie jest skomplikowanym działaniem, a może przynieść nam multum korzyści. Warto zatem poświęcić czas, i popracować nad wysokim ratingiem naszych stron, zwłaszcza, że do wyboru posiadamy mnóstwo narzędzi nam to ułatwiających.

Artykuł powstał we współpracy z seo.akustrefa.pl

* Artykuł Partenera

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe