Piątek, 23.08.2019

H.Ch. Andersen obchodzi 65-te urodziny *

  • 31.01.2019, 12:34 (aktualizacja 31.01.2019, 13:00)
  • Krzysztof Boguń
H.Ch. Andersen obchodzi 65-te urodziny *
Teatr im. H. Ch. Andersena obchodzi w tym roku Jubileusz 65 lecia działalności. Pierwsza premiera w teatrze odbyła się 6 grudnia 1954 roku od przedstawienia Andrzeja Ejsmunda pod tytułem "Złota Kula", w reżyserii Maryli Kędry, która była pierwszym dyrektorem teatru.

Dokładnie dziesięć lat później ówczesny Teatr Lalki i Aktora przyjął imię Hansa Christiana Andersena. Współczesny Teatr Andersena otwiera się na widza młodego i dorosłego, konsekwentnie wprowadza nową dramaturgię i nie boi się różnorodności tematycznej ani mieszania konwencji.

 

Z tej okazji postanowiliśmy odświeżyć nasze logo, naszą stronę internetową oraz stworzyliśmy logo okolicznościowe.

 

Aktualnie w naszym repertuarze prezentujemy klasyczne baśnie dla dzieci: "Baśń o zaklętym kaczorze" na podstawie Marii Kann - opowieść o miłości, magii i wielkich sercach oraz "Calineczkę" na podstawie baśni naszego patrona H. Ch. Andersena (wg tłumaczenia Bogusławy Sochańskiej). Te spektakle są bardzo dobrym pretekstem dla rodziców i nauczycieli do rozmowy o wartościach, uczuciach i  postawach ludzkich. To świetna lekcja wychowawcza dla dzieci, a także materiał dydaktyczny dla nauczycieli. Dla starszych dzieci przewidzieliśmy Lekcje niegrzeczności czyli Łysol i Strusia– lekcję o tym jak być asertywnym, otwartym i pewnym siebie.

 

Dział Edukacji teatru dba o to, żeby dzieci ze szkół i przedszkoli odwiedzające nasz teatr, rozmawiały o tematach ważnych poruszanych w spektaklach jak: miłość, przyjaźń, dobro i zło. Dlatego stworzyliśmy specjalny program edukacyjny Akademia Andersena, otwarty dla grup zorganizowanych, do którego można zgłaszać się przez cały rok. 

 

Szkoły i przedszkola odwiedzają nasz teatr w ciągu tygodnia, ale weekendy zarezerwowane są dla rodzin. Wtedy zapraszamy na spektakle całe rodziny na warsztaty rodzinne z cyklu Rodzinne Podróżowanie. Każdy warsztat to „wyprawa na wyspę”, na której dzieci i ich rodzice oraz opiekunowie wspólnie tworzą maski i lalki. To też świetna okazja dla dorosłych, żeby nauczyli się jak ciekawie można bawić się z dziećmi w domu.

 

Pamiętamy również o dzieciach, które spędzają Zimę w Mieście. Dlatego postanowiliśmy zorganizować specjalne warsztaty dla dzieci pod nazwą Występki Sceniczne, podczas których uczestnicy pobawią się w teatr i sami wcielą się w rolę aktorów i reżyserów. Dla miłośników opowieści przygotowaliśmy w repertuarze teatru spektaklLustra opowiadają w czwartek czyli baśnie podwodnego światana podstawie tekstu Zbigniewa Kopalko.

W załączniku  szczegółowe informacje o działaniach na luty i marzec 2019.

 

* Artykuł Partnera

Krzysztof Boguń

Załączone pliki do pobrania (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe