Cztery wydarzenia, które zmienią miasto nie do poznania ! *

  • 21.01.2019, 13:50
  • Krzysztof Boguń
Cztery wydarzenia, które zmienią miasto nie do poznania ! *
Nawet ktoś, kto codziennie w drodze do pracy przemierza staromiejskie uliczki Lublina, podczas tych krótkich momentów z życia miasta może być zaskoczony. Mowa tu o czterech największych lubelskich festiwalach: Nocy Kultury, Wschodzie Kultury – Innych Brzmieniach, Carnavalu Sztukmistrzów oraz Jarmarku Jagiellońskim. To wydarzenia, które zmieniają Lublin nie do poznania. Zresztą sprawdźcie sami !

Noc Kultury

1/2 czerwca 2019, Lublin – Stare Miasto i Śródmieście

wstęp wolny

 

Czuć, że całe miasto świętuje, że to nie jest jedna scena gdzieś w polu, że wszyscy na to czekają. Takich wibracji nie czułam jeszcze nigdzie”. Patrycja, 24 lata, Kielce

Noc Kultury to święto Lublina – opowieść o mieście tworzona przez jego mieszkańców i przyjaciół. To spotkanie artystów, animatorów, różnych środowisk kulturalnych i tych, którzy chcą ten wieczór spędzić razem. A przede wszystkim to wydarzenie pełne kulturalnych atrakcji. Uczestnicy stają przed trudnym wyborem, do zobaczenia jest bowiem kilkaset atrakcji, a czas ograniczony. To przecież tylko jedna noc.

Czy można sobie wyobrazić, że zapomniana lubelska uliczka zmienia się na jedną noc w najbardziej romantyczny zakątek w Europie, dorównując Barcelonie, Wenecji czy Paryżowi? A może koncerty wcale nie powinny odbywać się na scenach, tylko na ścianach zabytkowych kamienic albo dachach budynków? Po co chodzić do kina, skoro filmy można obejrzeć pod rozgwieżdżonym niebem? Noc Kultury to festiwal, który nieustannie zaskakuje. Dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe. Zdarza się też, że możemy na własne oczy zobaczyć to, co zniknęło z mapy Lublina wiele lat temu.

Sztuka ożywia miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy stają się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a uliczki Starego Miasta potrafią zaskoczyć nawet stałych bywalców. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów.

 

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival

27-30 czerwca 2019, Lublin – Błonia pod Zamkiem i Stare Miasto

wstęp wolny

 

Jestem z Warszawy. Jeżdżę regularnie na festiwale muzyczne, ale ten zdecydowanie się wyróżnia. Nigdzie nie ma takiej atmosfery i tak odważnego programu. Do tego wstęp bezpłatny? To się proszę państwa w głowie nie mieści, takie dobro”. Iga, 28 lat, Warszawa

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival to festiwal umożliwiający obcowanie z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi na styku gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. To jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń muzycznych w Polsce, które pozwala usłyszeć w sercu Lublina światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia.

Do tej pory na scenach „Innych Brzmień” wystąpili m.in. tacy artyści jak Einstürzende Neubauten, Tortoise, Juno Reactor, Goldfrapp, Tony Allen, Mulatu Astatke, George Clinton & Parliament Funkadelic, Asian Dub Foundation, Yat-Kha, The Tiger Lilies.

Niezmiennie inspirująca jest też, zawarta w nazwie festiwalu, idea „Wschodu Kultury”, która sprowadza do Lublina najciekawszych artystów m.in. z takich krajów jak Ukraina, Białoruś, Gruzja czy Armenia.

Festiwalowi towarzyszy cykl debat, a także warsztaty, wystawy, pokazy filmowe oraz

specjalny program „Małe Inne Brzmienia” przygotowany dla dzieci.

 

Carnaval Sztukmistrzów i Urban Highline Festival

25-28 lipca 2019 – Stare Miasto, Śródmieście i Błonia pod Zamkiem

wstęp wolny

 

Przyjeżdżamy tu już od kilku lat i zawsze wracamy zadowoleni. To, że można oderwać się od problemów życia codziennego, śmiać, bawić z obcymi ludźmi na ulicy, ma właściwości terapeutyczne. Lekarze powinni wystawiać na ten festiwal recepty”. Marek, 38 lat, Wrocław

Carnaval Sztukmistrzów to czas szalonych widowisk z pogranicza teatru i nowego cyrku. Do miasta zjeżdżają artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata, aby prezentować zapierające dech w piersiach spektakle i pokazy. To najbardziej różnorodny performatywnie festiwal w kraju. Wyjątkowy i pełen inspiracji bazar ze sztuką. Tylko w Lublinie na Carnavale można zobaczyć to, co najlepsze w sztuce współczesnego cyrku, klaunady, akrobatyki i buskingu z całego świata.

Dodatkowo w ramach Carnavalu odbywa się także Urban Highline – najstarszy i wciąż największy festiwal higline’owy na świecie. Festiwal chodzenia po taśmach to połączenie elementu tożsamości miasta – ikonicznej postaci Sztukmistrza z Lublina z nowo rodząca się dyscypliną sportu, czyli slackliningiem.

 

Jarmark Jagielloński

16-18 sierpnia 2019, Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem

wstęp wolny

 

Najbardziej cieszy mnie możliwość spotkania z ludźmi, którzy mają prawdziwą pasję do tego co robią. Czuć od nich szczerość i radość z tego, że tu są. Poza tym, można się od nich nauczyć nie tylko rzemiosła, ale właśnie podejścia do życia. To jest bardzo otwierające”. Maria, 49 lat, Kraków

Jarmark Jagielloński to festiwal kultury ludowej i tradycyjnej, której przejawy, zarówno te stricte źródłowe, autentyczne, jak i współczesne, poznajemy poprzez muzykę, taniec, śpiew, zabawę, wystawy, warsztaty i działania w przestrzeni miasta.

Historia Jarmarku nawiązuje do lubelskich jarmarków, których początek sięga XV wieku. Wówczas szlak handlowy przebiegający przez Lublin sprowadzał do miasta kultury świata, podróżników, nomadów, handlarzy. Stąd nazwa projektu – Jarmark Jagielloński. W przeciągu dziesięciu lat istnienia festiwalu projekt ewoluował, stając się przestrzenią, w której prezentowana jest przede wszystkim kultura tradycyjna, wywodzącą się ze wsi, kultura adaptowana, a także ta przekazywana przez artystów działających w miastach.

Ciekawość i chęć odkrywania przez ludzi nowych kultur, otwartość i serdeczność jaką okazują sobie uczestnicy i odbiorcy Jarmarku Jagiellońskiego, motywuje pracowników Warsztatów Kultury do budowania programu nastawionego przede wszystkim na bezpośrednie relacje między artystami a widzami. Niezwykle istotna jest relacja mistrz – uczeń, nawiązywana podczas licznych warsztatów rzemiosła, śpiewu, tańca czy gry na instrumentach. Jednym z najważniejszych punktów programu od kilku lat jest koncert re:tradycja podczas, którego muzycy znani szerokiej publiczności łączą siły z mistrzami muzyki tradycyjnej, tworząc tym samym zupełnie nową muzyczną jakość.

 

* Artykuł Partnera

Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe