Czwartek, 27.06.2019

Kolka niemowlęca – fakty i mity *

  • 11.01.2019, 11:07
  • Krzysztof Boguń
Kolka niemowlęca – fakty i mity *
Kolki u niemowląt to przypadłość, wokół której narosło wiele mitów. Skutkuje to często wdrażaniem przez rodziców metod, które nie przynoszą zadowalających efektów. Czas więc oddzielić fakty od nieprawdziwych informacji, aby wiedzieć, jak postępować w przypadku kolki niemowlęcej.

Z medycznego punktu widzenia, mianem kolki u niemowlaka określa się zespół reakcji i zachowań dziecka, w którym głównym objawem jest trudny do ukojenia płacz. Musi on jednak spełniać kilka kryteriów, a więc:

  • pojawiać się minimum trzykrotnie w jednym tygodniu 
  • utrzymywać się nie krócej niż 3 godziny w ciągu doby
  • rozpoczynać się najczęściej w godzinach późnopopołudniowych oraz wieczornych. 

Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które pozwolą nie tylko na złagodzenie objawów, ale i zapobiegnięcie pojawienia się tej przykrej dolegliwości. 

1. Kolki nie występują u każdego niemowlaka

Fakt. Kolka nie występuje każdego dziecka między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia. Niepokojące objawy pojawiają się najczęściej u malucha, które nie jest głodne ani przegrzewane. 

2. Karmienie piersią nie zmniejsza ryzyka występowania kolki

Fakt. Kolka jest przypadłością, która dotyczy nie tylko dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą pojawić się u niemowląt przystawianych do piersi. Przyczyną takiego stanu jest najczęściej nieprawidłowa technika karmienia, która powoduje połykanie nadmiernych ilości powietrza. 

3. Kolkę niemowlęcą trzeba leczyć

Mit. Kolki u niemowląt nie da się wyleczyć – można jedynie prowadzić działania, które umożliwiają złagodzenie objawów. Warto przy tym pamiętać, że taka przypadłość ma charakter przemijający – ustępuje samoistnie ok. 5. miesiąca życia. 

4. Przyczyną kolki jest wyłącznie nieodpowiednia dieta matki

Mit. Kolki u niemowląt to przypadłość, której przyczyna nie została do końca poznana. Na pewno jest to dolegliwość bardzo złożona, na którą wpływa wiele czynników. 

Nie jest prawdą, aby wyłącznie niewłaściwa dieta matki odpowiadała za powstawanie dolegliwości. Eksperci wskazują kilka powodów, które mogą przyczynić się do pojawienia się przykrych symptomów. Zalicza się do nich m.in.:

  • niedojrzałość przewodu pokarmowego
  • nietolerancję pokarmową
  • palenie papierosów przez mamę
  • depresję poporodową u mamy
  • nadmierną ilość bodźców dochodzących z zewnątrz. 

5. Kolkę można rozpoznać poprzez diagnostykę laboratoryjną 

Mit. Nie istnieją żadne badania laboratoryjne, które mogłyby potwierdzić występowanie kolki u niemowlęcia. Jednak w szczególnych przypadkach pediatra może zlecić wykonanie kilku badań. W ten sposób możliwe będzie wykluczenie innych chorób przebiegających z napadami niepokoju i trudnego do ukojenia płaczu. 

Jeżeli podejrzewasz kolkę u swojego dziecka, nie wahaj się skontaktować z lekarzem. Pediatra z dużym prawdopodobieństwem rozpozna dolegliwość i zaleci odpowiedni sposób postępowania. 

* Artykuł sponsorowany

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe