Poniedziałek, 24.06.2019

Porady i opinie specjalistów z Carfree: 5 kwestii o których należy pamiętać, wypożyczając samochód na lotnisku *

  • 03.01.2019, 12:28 (aktualizacja 06.05.2019, 09:21)
  • Krzysztof Boguń
Porady i opinie specjalistów z Carfree: 5 kwestii o których należy pamiętać, wypożyczając samochód na lotnisku *
Wypożyczenie samochodu na lotnisku to bardzo wygodny sposób, z którego możemy skorzystać, by szybko i bezproblemowo rozpocząć podróż biznesową, czy wymarzony urlop. Specjaliści z nowoczesnej wypożyczalni samochodów Carfree wymieniają 5 najważniejszych kwestii, które powinniśmy wziąć pod uwagę, jeśli decydujemy się na wynajęcie auta z wypożyczalni zlokalizowanej na lotnisku.

Wypożyczenie samochodu w Polsce lub za granicą

Korzystanie z wypożyczalni samochodów wciąż kojarzy się nam z zagranicznymi wyjazdami. Tymczasem usługa staje się coraz bardziej popularna również w Polsce, gdzie Gdańsk dzieli od Zakopanego prawie 700 kilometrów i ponad 8 godzin jazdy. Możemy znacznie skrócić czas podróży, jeśli wybierzemy lot samolotem, a po mieście będziemy poruszać się wypożyczonym pojazdem – zauważają eksperci z Carfree. Szczegóły dotyczące wynajęcia samochodu, dostępne modele oraz wykaz lotnisk – między innymi w Radomiu – znajdziemy na stronie carfree.pl. Wypożyczając samochód na lotnisku, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Oto 5 najważniejszych rad opracowanych przez specjalistów z Carfree, o których powinien pamiętać każdy, kto wynajmuje auto na lotnisku.

  1. Ważne: daty i godziny wypożyczenia – Większość wypożyczalni umożliwia klientom dokonanie rezerwacji przez Internet. Wypełniając formularz, należy podać podstawowe dane oraz datę i godzinę wynajęcia samochodu. Skontaktujmy się z wypożyczalnią, gdy będziemy znali już konkretną godzinę wylotu i planowaną godzinę przylotu. Pozwoli to maksymalnie skrócić czas oczekiwania na auto. Poinformujmy również firmę, jeśli nasz lot się opóźni lub zostanie odwołany!

  2. Przygotowanie kierowcy: wiek, prawo jazdy i karta kredytowa – Do wypożyczenia samochodu nie wystarczy, że kierowca ma ukończone 18 lat i dokument prawa jazdy. W wielu punktach niezbędne są 2 lata doświadczenia za kółkiem oraz kierujący pojazd, który ukończył 21 lat. Poza prawem jazdy naszykujmy również drugi dokument tożsamości, może to być dowód osobisty lub paszport – przypominają eksperci z Carfree. Większość wypożyczalni oczekuje jednej karty kredytowej, ale jeśli chcemy poruszać się naprawdę luksusowym pojazdem z górnej półki, możemy zostać poproszeni o okazanie drugiej, dodatkowej karty.

  3. Zapisy w umowie – Poświęćmy czas na dokładnie zapoznanie się z warunkami umowy. Jeśli samochód jest rezerwowany on-line, warto poprosić wypożyczalnię o przesłanie wzoru dokumentu. Wszystkie niejasne paragrafy oraz punkty umowy warto zawczasu wyjaśnić z pracownikiem wypożyczalni. Zwróćmy szczególną uwagę na zapisy dotyczące kaucji, ubezpieczenia oraz postępowania w przypadku kolizji i zdarzeń losowych.

  4. Ubezpieczenie i kaucja za samochód – Na naszej karcie kredytowej wypożyczalnia zablokuje równowartość wysokości wypożyczenia pojazdu z pełnym bakiem, czyli kaucję. Kwota będzie różna w zależności od wybranego modelu. Pamiętajmy, że wiele punktów dolicza również jednorazową opłatę przygotowawczą w wysokości kilkudziesięciu złotych – warto zapytać o nią pracownika wypożyczalni. Carfree – jak przypominają specjaliści – nie pobiera od swoich klientów kaucji! Więcej informacji o tym, jak kształtuje się rynek wypożyczalni, dostarczy nam artykuł pt.: „Jak kształtuje się rynek wypożyczalni samochodów - opinie ekspertów z Carfree”. Istotną kwestią jest również ubezpieczenie pojazdu. Zgodnie z przepisami prawa każde auto musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ważny przegląd techniczny.

  5. Wypadki, paliwo i mandaty – Jeśli do wypadku doszło z winy innego kierowcy, szkody są pokrywane z jego ubezpieczenia OC. Należy jednak wezwać na miejsce zdarzenia policję oraz poinformować o zdarzeniu właściciela pojazdu – wypożyczalnię. Uszkodzony samochód nie nadaje się do dalszej jazdy? Eksperci z Carfree podpowiadają, że mamy prawo żądać od firmy zastąpienia go sprawnym modelem o zbliżonym standardzie. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli za uszkodzenie samochodu odpowiada osoba wypożyczająca lub doszło do wydarzenia losowego – na przykład na drogę przewróciło się drzewo. Wtedy może okazać się, że wynajmujący pojazd poniesienie koszty jego naprawy. Dlatego według opinii ekspertów, podróżując wypożyczonym autem, lepiej zdecydować się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia znoszącego udział własny w szkodzie. Korzystanie z usług wypożyczalni wymaga zwrócenia auta w takim stanie, w jakim zostało wynajęte. Konieczne jest zatankowanie do pełna – „pod korek” oraz oddanie pojazdu na tyle czystego, by możliwe było dokonanie jego oględzin przez pracownika wypożyczalni. Co więcej, za wszystkie wykroczenia w okresie wypożyczenia pojazdu odpowiada wynajmujący pojazd. Nie liczmy na to, że w wynajętym aucie pozostaniemy anonimowi i nie dosięgną nas fotoradary oraz będziemy zwolnieni z opłat za autostrady oraz parkingi – te wydatki musimy pokryć z własnej kieszeni.

Wypożyczenie samochodu na lotnisku, by w komfortowych warunkach podróżować w Polsce oraz za granicą, to świetny sposób na odbycie owocnej podróży biznesowej oraz przeżycie udanego urlopu. Podczas korzystania z usług wypożyczalni samochodów pamiętajmy jednak o najważniejszych kwestiach, które według opinii ekspertów Carfree, sprawią, że podróż upłynie w przyjemnej atmosferze.

Krzysztof Boguń
Podziel się:

Pozostałe