Czwartek, 27.06.2019

Opieka osób starszych – jak znaleźć pracę jako opiekunka w Niemczech?

  • 31.12.2019, 12:20
  • Krzysztof Boguń
Opieka osób starszych – jak znaleźć pracę jako opiekunka w Niemczech?
Starzejące się społeczeństwo to wyzwanie dla wielu państw – na przykład dla Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi żyją dłużej i zmagają się z różnymi dolegliwościami związanymi z wiekiem. Taka sytuacja powoduje, że coraz więcej niemieckich seniorów wymaga wsparcia w codziennych czynnościach. Dlatego opieka osób starszych to dziedzina, która potrzebuje nowych pracowników. Jak zatem znaleźć pracę w opiece?

Zbieraj doświadczenie

Opieka osób starszych to zajęcie, które wymaga odpowiednich predyspozycji – m.in. wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Ktoś, kto nie miał wcześniej styczności z opieką nad seniorem, może nie poradzić sobie w zawodzie opiekuna. Wiele osób zainteresowanych pracą, zastanawia się, jak zbierać niezbędne doświadczenie. Warto wiedzieć, że opieka nad bliskimi też się liczy. Firmy rekrutujące opiekunów, zwracają uwagę przede wszystkim na to, czy kandydaci są obyci w opiece. Praktyczna wiedza zdobyta podczas opieki nad chorymi rodzicami czy dziadkami będzie dużym plusem. Innym sposobem na pozyskanie doświadczenia są wszelkiego rodzaju kursy przygotowawcze do pracy w opiece, jak również wolontariat w domach spokojnej starości czy hospicjach.

Ucz się języka niemieckiego

Wystarczy podstawowa znajomość języka niemieckiego, aby wyjechać do pracy w opiece w Niemczech. Znajomość języka naprawdę się opłaca. Po pierwsze: daje swobodę w kontaktach z podopiecznym i jego rodziną. Po drugie: dzięki językowi łatwiej odnajdziemy się w obcym kraju i będziemy czuli się po prostu swobodniej. Dobra wiadomość dla osób zainteresowanych pracą w opiece jest taka, że wcale nie trzeba wydawać pieniędzy na drogie kursy językowe. Języka można uczyć się w domu. Są firmy, które udostępniają bezpłatne lekcje niemieckiego na swoich stronach internetowych – czego przykładem jest ATERIMA MED. Jeśli będziemy znali podstawy języka, opieka osób starszych będzie dla nas łatwiejsza. Język niemiecki jest też furtką do znalezienia lepszej oferty pracy. Osoby, które dobrze mówią po niemiecku, są częściej poszukiwane przez seniorów i ich rodziny.

Znajdź zaufaną firmę

Wyjazd do pracy w Niemczech na czarno to najgorszy wybór, którego możemy dokonać. Nie mamy wtedy gwarancji otrzymania pieniędzy za wykonaną pracę ani żadnej ochrony i pomocy w razie nieprzyjemnej sytuacji. Dlatego podczas szukania ofert pracy dla opiekunów, warto zwracać uwagę na te firmy, które proponują bezpieczną pracę za granicą – jak np. ATERIMA MED. Na pewno firmy godne zaufania to takie, które oprócz wynagrodzenia zapewniają sprawdzone miejsca pracy, legalne zatrudnienie, ubezpieczenie czy składki ZUS. Dobre firmy gwarantują również opiekunom codzienne wsparcie koordynatorów. Ważne są też opinie innych opiekunów na temat pracodawcy, które pomogą podjąć właściwą decyzję – można je sprawdzić w Internecie np. na Facebooku czy na formach internetowych.

Czujesz, że opieka osób starszych to branża, w której chciałbyś znaleźć pracę? Postaw na trzy rzeczy: doświadczenie, naukę języka niemieckiego i wiarygodną firmę, która zapewnia pracę na godnych warunkach.

Partnerem artykułu jest ATERIMA MED – firma oferująca sprawdzone oferty pracy w kategorii opieka osób starszych. Więcej informacji na aterima-med.pl.

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe