Czwartek, 17.01.2019

W poszukiwaniu skutecznej terapii - COZL *

  • 8.11.2018, 13:57
  • Krzysztof Boguń
W poszukiwaniu skutecznej terapii - COZL *
W Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli prowadzonych jest obecnie kilkadziesiąt badań klinicznych. Dzięki temu pacjenci mają dostęp do unikalnych leków i sposobów leczenia.

Badania kliniczne to badania naukowe prowadzone z udziałem ludzi w celu odkrycia lub potwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa leków. Zanim nowa substancja trafi do rąk lekarzy jako zarejestrowany na rynku lek i zacznie być stosowana wśród pacjentów, musi przejść wszechstronne testy laboratoryjne, badania przedkliniczne i kliniczne.

Prace zlecają nam renomowane firmy farmaceutyczne i ośrodki badawcze, gdyż w niektórych badaniach, ze względu na profesjonalną i wyspecjalizowaną kadrę, wiedzę lekarzy i wysokie standardy sprzętowe, jesteśmy uważani za wiodący ośrodek w Polsce – mówi dr Jerzy Kuliński, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

W lubelskim szpitalu badania kliniczne koncentrują się głównie na leczeniu nowotworów hematologicznych, nowotworów płuc, nowotworów piersi i układu pokarmowego, czy też nowotworów układu rozrodczego. Pracuje nad nimi sztab ludzi: laboranci, technicy radiolodzy, lekarze. Badania kliniczne trwają minimum rok, ale często ten okres trwa kilka lat.

Dzięki badaniom klinicznym pacjent korzysta z innowacyjnych metod leczenia i ma możliwość wykonywania szerokiego zakresu badań, często niedostępnych nawet w specjalistycznej opiece medycznej.

Bez badań klinicznych nie byłoby nowych terapii. Prowadzenie takich badań jest jedynym, wiarygodnym sposobem, który pokaże, czy nowy sposób leczenia jest skuteczniejszy niż dotychczasowe praktyki – mówi dr Andrzej Mirosław, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Badania kliniczne prowadzi się według ściśle określonych zasad, zgodnie
z wytycznymi Good Clinical Practice (GCP), czyli Dobrej Praktyki Klinicznej (DPK),
z poszanowaniem praw i zagwarantowaniem bezpieczeństwa pacjentów – uczestników badania. Niezbędna jest także pozytywna opinia niezależnej Komisji Bioetycznej, która opiniuje projekty badań klinicznych pod względem etycznym
i naukowym oraz prowadzi nadzór nad przebiegiem badań.

Naszym obowiązkiem jest zapewnienie ochrony praw osób uczestniczących
w badaniu oraz nadzór nad bezpieczeństwem i respektowaniem praw pacjenta. Udział w badaniu klinicznym jest dobrowolny, a pacjent może w każdym momencie zrezygnować
– podkreśla dr Andrzej Mirosław.

 

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie jest jedynym pełnoprofilowym, wysokospecjalistycznym centrum onkologicznym w województwie lubelskim. Świadczenia realizowane przez szpital obejmują m.in. onkologię kliniczną i ogólną, hematoonkologię, chirurgię onkologiczną oraz radioterapię. W ramach szpitala funkcjonuje trzynaście oddziałów, w tym chirurgiczny ogólny, chirurgii onkologicznej, hematologiczny oraz dwa oddziały radioterapii. Centrum dysponuje 284 miejscami dla pacjentów hospitalizowanych całodobowo i 19 miejscami w ramach pobytu dziennego. Szpital posiada certyfikat ISO i jest również w trakcie recertyfikacji akredytacji, co stanowi o najwyższej jakości oferowanych przez niego usług medycznych. Poza kompleksową diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych, Centrum zajmuje się działalnością naukową, profilaktyczną i dydaktyczną oraz prowadzeniem badań klinicznych.

* Artykuł Partnera

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe