Sobota, 20.07.2019

Guzik życia

  • 25.10.2018, 23:42
  • Jacek Michalczyk
20181016_guzik_zycia.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Guzik życia to nie tylko bransoletka, która w każdej chwili może wezwać pomoc medyczną, guzik życia to program, który ma na celu między innymi aktywizację osób starszych.

Głównym celem Projektu jest zwiększenie dostępu do lepszej jakości usług społecznych, poprawa warunków opieki domowej oraz wzrost aktywności społecznej 135 niesamodzielnych osób (56 osób z niepełnosprawnością, 103 osób z obszarów wiejskich), które ze względu na wiek, stan zdrowia / niepełnosprawność wymagają opieki, poprzez realizację indywidualnych i kompleksowych zintegrowanych usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej oraz zapewnienie niezbędnego sprzętu wspomagającego. 
    Dzięki realizacji Projektu 135 osób  w wieku 50+ zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym zostanie objętych usługami społecznymi oraz zostaną one objęte całodobową usługą monitoringu systemem przywoławczym (teleopieka).
    W celu poprawy sytuacji osób starszych, w tym niepełnosprawnych Projekt zakłada objęcie tych osób pomocą w postaci usługi elektronicznego całodobowego monitoringu w ich miejscu zamieszkania. Usługa ta będzie ważnym elementem wspierającym usługi opiekuńcze, gdyż zapewni szybką i skuteczną reakcję w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.
    W ramach zadania zostanie zakupione wyposażenie do Teleopieki (135 sztuk), tzw. „bransoletki życia”, które będą wypożyczane poszczególnym osobom zainteresowanym udziałem w Projekcie. W ramach zadania zostanie zapewniona usługa całodobowego monitoringu systemu przywoławczego – teleopieki. Bransoletka posiada funkcję nadajnika (przypomina zegarek). Jest wodoodporna. Na nadajniku zamieszczone są następujące dane: dane osobowe, wiek, grupę krwi, uczulenia, zdiagnozowane choroby, przepisane leki, dane kontaktowe najbliższych osób. Wyposażona jest w alarmowy Przycisk Życia, który pozwala pacjentowi połączyć się z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej i wezwać pomoc. Czujnik umieszczony w bransoletce wykrywa utratę przytomności lub upadek i automatycznie alarmuje Centrum Zdalnej Opieki Medycznej. Jej zakup umożliwi wsparcie usług opiekuńczych i zapewni możliwość szybkiej i skutecznej reakcji w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. 
    Aby cały system teleopieki działał sprawnie, gdyby bransoletka dała sygnał o niepokojących objawach potrzebna będzie natychmiastowa pomoc, w tym celu dla 40 osób zostaną przeprowadzone szkolenia z pierwszej pomocy.
    Ponadto zostaną zrealizowane cykle warsztatów zapobiegających niepożądanym zjawiskom w zachowaniu ludzi starszych, prowadzące do ich wyalienowania, wykluczenia z lokalnej społeczności, redukowanie przypadków niedostosowania społecznego oraz zwiększenie szansy na ponowne podjęcie aktywności społecznej.
I. „Profilaktyka Udarowa”.
II. „Rozruszaj stawy”.
III. „Zdrowy styl życia i jedzenia”.
IV. Warsztaty komputerowe.
V. Integracja kulturalna.
VI. Psychologiczne wsparcie grupowe oraz indywidualne.
VII. Wsparcie sąsiedzkie.
    Powiat Kraśnicki oraz Miasta i Gminy, na terenie których realizowany jest Projekt, będą ponosiły koszty związane z obsługą Projektu i utrzymaniem oraz eksploatacją zakupionego wyposażenia, co najmniej przez okres trwałości Projektu. Okres trwałości Projektu jest równy okresowi realizacji Projektu. Środki finansowe gwarantujące stabilność finansową w trakcie, jak i po zakończeniu realizacji pochodzić będą z budżetu gmin / powiatu. Nie planuje się pobierania żadnych opłat.
    W dniu 28 lutego 2018 roku Uchwałą Nr 128-644/2018 Zarządu Powiatu w Kraśniku został przyjęty Regulamin rekrutacji i uczesnictwa w Projekcie pn.: “Czerwony guzik życia – aktywizacja społeczna i zdrowotna mieszkańców Powiatu Kraśnickiego”.
    W związku z tym w dniu 5 marca 2018 roku (poniedziałek) rozpoczyna się proces rekrutacji, który potrwa do dnia 20 marca 2018 roku (wtorek). Regulamin dostępny jest w siedzibie Biura Projektu Starostwo Powiatowe w Kraśniku Al. Niepodległości 20, 23-204 Kraśnik, pokój 201, na stronie internetowej Urzędu oraz w urzędach miasta i gmin biorących udział w Projekcie, jak również ich stronach internetowych, w ośrodkach opomocy społecznej z terenu miast i gmin biorących udział w Projekcie. Dodatkowo pracownicy ośrodkow pomocy społecznej odwiedzą wszystkie osoby z niepełnosprawnością / niesamodzilne i przedstawią im ofertę udziału w Projekcie.

Jacek Michalczyk
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe