Piątek, 22.03.2019

Wystawa " Lublinianki 1918-2018"

  • 7.08.2018, 11:34 (aktualizacja 07.08.2018 12:01)
  • Krzysztof Boguń
Wystawa " Lublinianki 1918-2018"
Niezwykła wystawa w lubelskim ratuszu obejmuje kilkadziesiąt prac wykonanych przez dzieci i młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury pod Akacją, które uczestniczyły w projekcie „Pola walki”.

W tworzeniu prac udział wzięły dzieci i młodzież w wieku od 6 do 14 lat. Tematem przewodnim było 100 - lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych. Młodzi twórcy poznali historie lubelskich działaczek, które stały się inspiracją w dalszej twórczości.

Jak mówi pomysłodawczyni projektu p. Katarzyna Zabratańska: "  Jesteśmy w wyjątkowym momencie. Świętujemy 100-lecie prawa wyborczego kobiet w Polsce. To świetna okazja do tego aby przywołać życiorysy lublinianek: polityczek, działaczek kultury, artystek, społeczniczek, które zostawiły swój ślad mieście. Ich dorobek choć imponujący, to nie jest dostatecznie wyeksponowany, dlatego chcemy aby postaci takie jak Adela Żychowicz, Maria Walciszewska czy Helena Hirszfeld zostały zapamiętane. W głowie mam bardzo długą listę kobiecych nazwisk, którym należy się uznanie."

Prace to głównie portery – wykonane różnymi technikami m.in.: premarkerami, ołówkiem, akwarelą, z wykorzystaniem tkanin. To dzieła podopiecznych instruktorek: Katarzyny Niedźwiadek i Natalii Prokopiak-Latosińskiej, które przez kilka miesięcy pracowały nad artystycznym ujęciem aktywnych lublinianek.  Nie byłoby to możliwe bez poznania ich biografii i wkładu kobiet w rozwój miasta. I tak dzięki zdjęciom i biogramom powstała niezwykła kolekcja, w której można zobaczyć min.: działaczkę społeczną Antoninę Grygową, literatkę Janinę Porazińską,  znaną z działalności politycznej Irenę Kosmowską, pedagog Irenę Krzeczkowską czy lekarkę Helenę Mysakowską.
Wystawę w lubelskim Ratuszu można oglądać do końca sierpnia.

Projekt zrealizowano dzięki stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe