Piątek, 22.03.2019

Układanie pasjansa - ciekawy sposób na nudę *

  • 7.08.2018, 11:05 (aktualizacja 09.08.2018 12:19)
  • Krzysztof Boguń
Układanie pasjansa - ciekawy sposób na nudę *
Układanie pasjansa to zajęcie, które zapewnia rozrywkę ludziom od wielu lat. Nic dziwnego, że nawet na komputerach nie mogła zabraknąć tej gry karciane. Wiele osób pamięta pierwsze komputery, w których największą atrakcją był właśnie pasjans. W czasach, gdy niewiele osób miało internet, to właśnie ta gra była uwielbiana przez maniaków komputerowych.

Obecnie komputery oferują nam o wiele więcej rozrywek, ale pasjans nadal cieszy się olbrzymią popularnością.Tym bardziej, że teraz mamy większe możliwości i możemy w niego zagrać na różnych stronach, np. www.pasjans.pl

Krótka historia pasjansa

Pasjans powstał we Francji w XVII wieku jako jedna z ulubionych rozrywek arystokracji. Tak gra, która odbywa się z pomocą jednej lub większej talii kart, cieszyła się wówczas ogromną popularnością. Przez wiele lat pasjans był uwielbiany głównie w kraju swojego powstania, ale w końcu zyskał sławę na całym świecie. Na początku XIX wieku w trakcie wojen napoleońskich zyskał sławę w całej Europie. W tym czasie powstało wiele jego odmian, które znamy do dzisiaj. Pasjans swą niezwykłą popularność zawdzięcza temu, że nie potrzebujemy w nim przeciwnika. Dlatego, gdy ktoś był znudzony, wystarczyło wyjąć karty i zacząć grę.

Ponowny szczyt popularności pasjans osiągnął w latach 90 XX wieku. To wtedy pojawiła się jego komputerowa wersja umieszczana w systemach operacyjnych Windows. Gra została stworzona przez Wesa Cherry'ego w 1989 roku. Ciekawostkę stanowi fakt, że twórca tej bijącej rekordy popularności gry nie dostał żadnego honorarium, ponieważ był tylko stażystą. Warto też dodać, że tygodnik Time zamieścił grę wśród spadku przyczyn produktywności pracowników biur. Wszystko dlatego, że wielu z nich zamiast zajmować się pracą, po prostu układali pasjansa.

Najpopularniejsze odmiany pasjansa

Klondike

Klondike to najbardziej znany pasjans. Pewnie dlatego, że przez wiele lat był dołączany do systemów operacyjnych Windows. W grze używa się jednej talii, a jej celem jest ułożenie wszystkich kart w jednym kolorze od asa do króla. Trzeba pamiętać, że w trakcie układania, muszą one być położone malejąco oraz naprzemiennymi kolorami. Na szczęście nie trzeba przenosić tylko jednej karty, można też całe sekwencje lub ich fragmenty. Niestety, żeby nie było za prosto, w wolnym miejscu można umieścić tylko króla lub sekwencję, która się od niego zaczyna.

FreeCell

Kolejną odmianą pasjansa jest FreeCell - ona również często pojawiała się w systemach operacyjnych Windows. W grze używa się jednej talii, a lewym górnym rogu są cztery puste komórki, obok cztery stosu stołu, a pod spodem osiem stołów gry. Cel gry jest taki sam jak w klondike, trzeba ułożyć wszystkie karty rosnąco w jednym kolorze. Jednak reguły się trochę różnią. Przenosić możemy tylko jedną kartę znajdującą się na stosie, ale w pustych miejscach możemy położyć dowolną, a nie tylko króla. Sekwencje można przenosić dopiero wtedy, gdy jest wystarczająco dużo miejsca na wykonanie tego ruchu. Warto więc zachować, jak najwięcej pustych miejsc, aby później móc rozkładać zbudowane sekwencje.

* Artykuł Partnera

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe