Piątek, 22.03.2019

Prawnik – możliwości rozwoju zawodowego *

  • 30.07.2018, 12:34
  • Krzysztof Boguń
Prawnik – możliwości rozwoju zawodowego *
Prawnik to bardzo szanowany zawód w społeczeństwie. Jednak ścieżka kariery w tej profesji jest bardzo długa i wymagająca. Tylko osoby z odpowiednimi predyspozycjami i ogromną motywacją są w stanie przetrwać czas nauki i szkoleń, by ostatecznie ugruntować sobie pozycję w zawodzie.

Wybór szkoły wyższej

Pierwszym krokiem do zostania prawnikiem jest wybór wyższej uczelni. W czołówce najlepiej ocenianych szkół prawniczych w Polsce od lat znajdują się: Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Absolwent którejś z wymienionych uczelni ma gruntowną wiedzę, która jest nieocenionym kapitałem na początku prawniczej kariery. Poza tym dyplom ukończenia wyższej szkoły, która jest uważana za najlepszą, zawsze zwiększa szanse na przyjęcie do wymarzonej kancelarii prawniczej.

Aplikacja po ukończeniu studiów

Po obronie pracy magisterskiej niezbędne jest odbycie praktyk zawodowych, czyli tzw. aplikacji. W zależności od specjalizacji czas jej trwania jest różny. Przykładowo, aplikacja adwokacka i radcowska trwają 3 lata, sądowa 4,5 roku, ogólna rok, prokuratorska i notarialna 2,5 roku, legislacyjna 1,5 roku, a komornicza 2 lata. Praktyki zawodowe odbywają się w sądach, kancelariach, urzędach i prokuraturach. Aplikacja składa się zarówno z zajęć teoretycznych, jak i praktycznych, a jej zwieńczeniem jest egzamin zawodowy. Sumienne odbycie praktyk jest niezwykle cennym doświadczeniem, które przyda się na kolejnych szczeblach kariery prawnika.

Możliwości rozwoju po zdaniu aplikacji

Kolejny krok w karierze zależy już od pomysłu i umiejętności konkretnego kandydata. Wiele osób decyduje się na kontynuację pracy w miejscu odbywania praktyk. Daje to im przede wszystkim stabilizację finansową i możliwość płynnego rozwoju w branży. Dobrym rozwiązaniem jest również szukanie zatrudnienia w prestiżowych kancelariach prawnych jak np.: gptogatus.pl. Takie miejsca dają szerokie możliwości rozwoju i nabierania doświadczenia. Sposobność pracy w miejscu cieszącym się popularnością i wysoką rangą umożliwia uczenie się od najlepszych osób w fachu. Alternatywą, jest założenie własnej kancelarii i zarabianie na własny rachunek. Osoba, która ukończyła dobrą uczelnię i odbyła praktyki, ma niezbędną wiedzę do samodzielnego prowadzenia firmy. Trzeba jednak pamiętać, że poza wykazaniem się wiedzą i doświadczeniem, należy umiejętnie pozyskać klientów, którzy początkowo mogą podchodzić nieufnie do nowych podmiotów na rynku. Budowanie marki i zaufania wcale nie jest proste i może trwać wiele miesięcy, a nawet lat. Ukończenie prawa w konkretnym państwie nie daje szerokich możliwości do pracy za granicą. Studia prawnicze są specyficznym kierunkiem, gdzie zdobyta wiedza znajduje zastosowanie tylko w konkretnym kraju. Osoby, które chcą wyjechać, muszą odbyć dodatkowe szkolenia i studia podyplomowe pozwalające podjąć pracę jako prawnik w innym kraju.

Prawnicza ścieżka kariery i możliwości rozwoju w tym zawodzie zależą w dużej mierze od indywidualnych wyborów i pomysłu na wykorzystanie zdobytej wiedzy.

* Artykuł Partnera

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe