Piątek, 22.03.2019

UPADŁOŚĆ FIRMY – RATUNEK CZY UCIECZKA PRZED DŁUGAMI?

  • 17.07.2018, 11:23 (aktualizacja 17.07.2018 11:33)
  • Krzysztof Boguń
UPADŁOŚĆ FIRMY – RATUNEK CZY UCIECZKA PRZED DŁUGAMI?
Żeby ubiegać się o ogłoszenie upadłości swojej firmy, przedsiębiorca musi być niewypłacalny.

Ryzyko biznesu

Upadłość przedsiębiorstwa to ryzyko, z jakim muszą liczyć się wszyscy ci, którzy prowadzą swój własny biznes. Na istnienie przedsiębiorcy na rynku wpływ mają różnorodne czynniki, niejednokrotnie niezależne od niego samego. Upadłość może być rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców, którzy nie z własnej winy popadli w stan niewypłacalności.

Przesłanka ogłoszenia upadłości

Właśnie niewypłacalność jest dla przedsiębiorcy podstawą do ogłoszenia upadłości. Nie zawsze jednak jest tak, że zaleganie ze spłaceniem jakiegoś zobowiązania może być już definiowana jako „niewypłacalność”. Zdarza się, że w firmie powstaje niewypłacalność bieżąca, która może wystąpić wtedy, gdy na przykład któryś z klientów spóźnia się z uregulowaniem opłat. Poza tym wiele zależy od charakteru prowadzonej działalności. Drugą przesłanką ogłoszenia upadłości firmy jest posiadanie przynajmniej dwóch wierzytelności pochodzących z różnych źródeł.

 

Czym jest niewypłacalność?

Niewypłacalność można określić jako pewien trwały stan, w którym to przedsiębiorca przestał spłacać swoje zobowiązania w tym faktury, kredyty, pożyczki, które mają przeterminowany termin płatności. Zakłada się, że okresem granicznym przez co można zostać niewypłacalnym są trzy miesiące nie spłacania swoich długów. W praktyce stwierdzenie niewypłacalności jest dla wielu przedsiębiorców bardzo trudne. Przez to nierzadko uchybiają oni ustawowemu obowiązkowi złożenia terminowego wniosku o ogłoszenie upadłości.

Ratunek czy ucieczka?

Chyba trudno byłoby upadłość firmy nazwać „ucieczką”. Po pierwsze dlatego, że instytucja upadłości ma przede wszystkim zaspokoić żądania wierzycieli, którym przedsiębiorstwo jest winne pieniądze. Zatem przedsiębiorca raczej bierze odpowiedzialność za powstałą sytuację, a nie ucieka przed nią. Poza tym należy pamiętać, że ogłoszenie upadłości wiąże się też z pewnymi ograniczeniami. Co prawda w czasie trwania postępowania przedsiębiorca najczęściej dalej zarządza swoją firmą, ma obowiązek wywiązywać się ze wszystkich swoich obowiązków, płacąc na przykład podatki. Jednak ze względu na ochronę majątku prawo do kierowania firmą może być bardzo ograniczone.

 

Krzysztof Boguń

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Maniek
Maniek 18.07.2018, 19:27
Jeśli chodzi o upadłość firmy to znalazłem inny niezły blog na ten temat https://www.restrukturyzacja-k…
Kto jest adresatem tego artykułu?
Kto jest adresatem tego artykułu? 17.07.2018, 13:16
Każda forma zwrócenia uwagi jest dobra, ale adresat musi mieć odrobinę polotu, by ją zrozumieć ;)

Pozostałe