Poniedziałek, 25.03.2019

Bałtowski Kompleks Turystyczny - Rodzinne Miejsce Dobrej Przygody! *

  • 9.07.2018, 12:28
  • Krzysztof Boguń
Bałtowski Kompleks Turystyczny - Rodzinne Miejsce Dobrej Przygody! *
Bałtów to największy obiekt edukacyjno – rekreacyjny w Polsce. Warto wiedzieć, że 160 milionów lat temu, miejscem tym rządziły dinozaury. Dowody na ich istnienie znajdziecie tuż obok JuraParku – w wąwozie zwanym „Żydowskim Jarem” i na skale o tajemniczej nazwie „Czarcia Stopka”.

Na kompleks turystyczny składają się takie atrakcje jak: JuraPark (park dinozaurów), Muzeum Jurajskie, Prehistoryczne Oceanarium, Zwierzyniec Bałtowski (Górny i Dolny), Nowość "Polska w Miniaturze" - czyli historia zaklęta w murach zamków, Ośrodek Jazdy Konnej „Kraina Koni”, Park Rozrywki, Kino Emocji Cinema 5D, Rollercoaster, Sabatówka – Wioska Czarownic, Galeria Przedmiotu „Zabytkowy Młyn”, Żydowski Jar, Skansen Pszczeli z domkami do inhalacji. Przez cały rok czynna jest również komfortowa baza noclegowa w postaci 6 domków wypoczynkowych z pokojami gościnnymi oraz restauracja „Bałtowski Zapiecek”.
JuraPark – przez JuraPark biegnie blisko kilometrowa ścieżka dydaktyczna wzdłuż której ustawiono około 100 rekonstrukcji prehistorycznych stworzeń wykonanych w skali 1:1. Modele zostały wykonane pod okiem naukowców – paleontologów, wiec wyglądają bardzo realistycznie.
Muzeum Jurajskie – w tym roku oddano nową wystawę prezentującą rozwój życia na naszej planecie. Znalazło się tu mnóstwo cennych eksponatów: kości dinozaurów, szkielety morskich stworzeń, skamieniałą roślinność oraz liczne dioramy.
Prehistoryczne Oceanarium – dzięki nowoczesnej technologii możemy przenieść się w morskie głębiny sprzed milionów lat. Przez 7 ogromnych ekranów imitujących szyby możemy podglądać życie najpotężniejszych mieszkańców pra-oceanów. Panujący dookoła mrok i stłumione odgłosy z morskich czeluści dopełniają atmosferę tajemniczości.
Zwierzyniec Bałtowski – Zwierzyniec został podzielony na dwie części. Część górna – to ogromne, około 60 hektarowe safari zamieszkałe przez zwierzęta z różnych kontynentów. Cały teren został podzielony na kilka sektorów, a w każdym z nich panują warunki zbliżone do naturalnego środowiska zwierząt w nim mieszkających. Są tu liczne zagajniki, wąwozy, oczka wodne i rozległe pastwiska. Zwierzyniec górny zwiedzamy na pokładzie żółtego, amerykańskiego schoolbusa. Spotkacie tu żubry, daniele, jelenie, wielbłądy, lamy, alpaki, różne gatunki kóz i owiec, antylopy, bydło szkockie, zebu i watussi, strusie i wiele innych. Zwierzyniec dolny zamieszkały jest głównie przez ptaki i małe ssaki np. małpki makaki, kuce, osły, mary patagońskie, ostronosy, surykatki, wiewiórki oraz kolorowe papugi, gołębie, żurawie, pawie, wielobarwne kaczki i wiele innych. Tą część Zwierzyńca zwiedzamy pieszo.
Polska w Miniaturze - to najnowsza atrakcja Bałtowskiego Kompleksu. Znajduje się tu 49 eksponatów najpiękniejszych zamków i pałaców polskich ukazujących ich obraz z czasów świetności. Nie zostały jednak w tym pięknym terenie ustawione przypadkowo. Zamysłem organizatorów było wyrysowanie miniaturowej mapy Polski, na której zaznaczono najważniejsze krainy geograficzne, jeziora, szlaki komunikacyjne a zabytki ustawiono we właściwych dla nich lokalizacjach.
Ośrodek Jazdy Konnej „Kraina Koni” – to nowoczesny ośrodek prowadzący zajęcia z nauki jazdy konnej na różnym stopniu zaawansowania. W stajni znajduje się kilkanaście wierzchowców różnych ras i o różnym temperamencie. Klub jeździecki zajmuje się organizacją zawodów czy inscenizacji historycznych. Turyści, nawet Ci najmłodsi mogą skorzystać z przejażdżki wierzchem pod czujnym okiem instruktora.
Park Rozrywki – bogato wyposażony w urządzenia zabawowe z przeznaczeniem dla osób w różnym wieku. Statek Piracki, family-coaster, karuzele, zjeżdżalnie dmuchane, basen z kulkami czy automaty do gier zapewnią Wam całą masę zabawy. Na ternie Parku Rozrywki znajduje się również Kino Emocji Cinema 5D oraz ciesząca się ogromnym zainteresowaniem kolejka grawitacyjna Rollercoaster.
Sabatówka – Wioska Czarownicy – od wiosny do jesieni Sabatówka jest królestwem świętokrzyskich czarownic. Tu mieszkają, czarują i psocą. Takiego miejsca nie znajdziecie nigdzie indziej. Tuż po przekroczeniu bramy Sabatówki otworzy się przed Wami bajkowy świat magii. Czarownica Hogata, pająk Eustachy i inne bajkowe postacie wciągną Was do wspólnej zabawy.
Żydowski Jar – to przepiękny wąwóz lessowy w którym zostały odkryte i udostępnione dla zwiedzających autentyczne tropy dinozaurów. Spacer tym nadal dzikim terenem daje wytchnienie od miejskiego życia. W połowie trasy dochodzimy do tarasu widokowego skąd rozpościera się panorama na kompleks turystyczny.
Skansen pszczeli – w tym miejscu poznasz historię bartnictwa – od najbardziej pierwotnych do najnowocześniejszych form uli. W skansenie znajdują się również specjalne domki służące do inhalacji powietrzem z ula. Taka terapia zalecana jest szczególnie osobom zestresowanym lub z alergiami różnego pochodzenia.
Lokalizacja:
Bałtów (woj. świętokrzyskie) położony jest 14 km od Ostrowca Św.
Odległości od wybranych miast: Sandomierz 55 km, Kielce – 80 km, Lublin 99, Kraków 185 km, Warszawa 180 km.
Udogodnienia:
Parking bezpłatny, obiekt przyjazny osobom niepełnosprawnym, miejsca dla matek karmiących, WI-FI, restauracja, noclegi.

 

* Artykuł Partnera
 

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe