Poniedziałek, 25.03.2019

Maszyny wykorzystywane do obróbki plastycznej metali *

  • 3.07.2018, 09:51 (aktualizacja 16.08.2018 09:52)
  • Krzysztof Boguń
Maszyny wykorzystywane do obróbki plastycznej metali *
Dzięki procesowi obróbki materiałów można bez problemu przekształcić metal i nadać mu inną formę, kształt i strukturę. Metodę plastycznego odkształcania blach znano już 3000 lat p.n.e., wówczas jednak metody wykorzystywane podczas procesu ograniczały się do kucia metali. Obecnie obróbka plastyczna bardzo się rozwinęła, do jej wykonania używa się różnorodnych narzędzi i urządzeń. Ponad to, można ją wykonywać na zimno i na gorąco. Obróbka plastyczna ma wiele zalet m,in.: nie jest kosztowna, można ją wykonywać masowo, a przetworzony metal ma lepsze właściwości fizyczne. Jedynym minusem tego procesu jest fakt, że maszyny i narzędzia wykorzystywane do przekształcania blach są drogie.

Kuźniarka

Jedną z maszyn wykorzystywanych do obróbki plastycznej metali jest kuźniarka. Urządzenie to jest prasą mechaniczną, która posiada korbkowy układ z dwoma suwakami. Obecnie urządzenia te posiadają pionowy układ matryc. Podczas użytkowania maszyny powstaje znaczące naprężenie termiczne, dlatego w zależności od warunków pracy urządzenia dobiera się różne materiały na matryce. Przykładowo, dla kucia na gorąco najlepsze są elementy z narzędziowej stali węglowej. Firmy zajmujące się obróbką blacharską wykorzystują najwyższej jakości sprzęt pozwalający na precyzyjne odkształcanie materiału. Przykładem przedsiębiorstwa, które od wielu lat zajmuje się m.in. walcowaniem blach, obróbką plastyczna i gięciem oraz cięciem blach jest https://gieciewalcowanie.pl/

Wyoblarka

Jest to urządzenie używane w procesie obróbki plastycznej metali, które wykorzystuje działanie dźwigni dwuramiennej. Wyróżnia się urządzenia automatyczne, ręczne i mechaniczne. Najczęściej wyoblarek używa się do przekształcania blachy dostępne w formie krążków. Dzięki temu można uformować przedmioty z symetrią obrotową np. kielichy, czasze, misy czy talerze. Proces obróbki plastycznej z wykorzystaniem wyoblarki najczęściej stosuje się, by uzyskać skomplikowane kształty.

Prasa

Działanie prasy opiera się na zgniataniu przedmiotów, które znajdują się między jej elementami roboczymi. Wyróżnia się kilka typów pras, ze względu na użyty napęd. Popularne są m.in. urządzenia hydrauliczne, krzywkowe, kolanowe i mimośrodowe. Ponad to, wskazać można maszyny specjalistyczne wykorzystywane w różnych dziedzinach. W rolnictwie są to prasy zbierające i olejarskie, a w poligrafii przede wszystkim drukarskie. Poza tym, tego typu maszyny zgniatające spotyka się w inżynierii środowiska (komorowe, śrubowe i taśmowe).

Proces obróbki plastycznej metali jest bardzo przydatnym zabiegiem, który umożliwia tworzenie wielu kształtów. Dzięki nowym technologiom i automatyzacji, produkcja jest szybsza i prostsza.  

* Artykuł Partnera

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe