Poniedziałek, 25.03.2019

Powinniśmy celebrować 800-lecie Lublina ? *

  • 19.06.2018, 09:53 (aktualizacja 19.06.2018 10:15)
  • Krzysztof Boguń
Powinniśmy celebrować 800-lecie Lublina ? *
W związku z szczególnymi odkryciami archeologicznymi podczas rewitalizacji deptaka Prezydent Miasta Lublin podjął decyzję o kontynuowaniu badań archeologicznych na obszarze placu Łokietka, w rejonie ul. Koziej.

Planowane dalsze prace archeologiczne dają nadzieję na uzupełnienie białych kart na mapie historii Lublina. Badania będą prowadzone niezależnie od robót budowlanych, których termin zakończenia pozostaje bez zmian.

O kontynuację badań archeologicznych wnioskował m.in. Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dotychczasowe wykopaliska pozwoliły na zweryfikowanie obszaru barbakanu i jego inwentaryzację, zbadanie zasięgu fosy (była odnowiona i powiększana) oraz odkrycie wczesnośredniowiecznych pochówków. Moneta - denar krzyżowy z pastorałem - znajdująca się w dłoni jednego z pochowanych mieszkańców dawnego Lublina, przez badaczy i historyków nazywana jest sensacyjnym odkryciem archeologicznym. Datowana jest na ostatnie ćwierćwiecze XI wieku i tym samym jest najstarszym zachowanym znakiem tradycji chrześcijańskiej w Lublinie i regionie. Moneta potwierdza, że ośrodek miejski w Lublinie ma dłuższą tradycję niż do tej pory sądzono. Badacze przypuszczają, że moneta mogła pozostać w obiegu do połowy XII wieku.
 
Badania archeologiczne prowadzone są w obszarze placu Łokietka, bliżej Bramy Krakowskiej. Są tu prężnie wykonywane trzy wykopy badawcze, które prawdopodobnie zostaną ukończone z dwutygodniowym przyspieszeniem. Zaoszczędzony czas będzie można przeznaczyć na przebadanie dodatkowego obszaru na pl. Łokietka.
 
Prace archeologiczne będą prowadzone niezależnie od realizacji robót budowlanych na deptaku, nie wpłyną na udostępnienie kolejnych obszarów deptaka dla mieszkańców. Wykonawca w tym tygodniu na odcinku od placu Litewskiego do ul. Wróblewskiego rozpocznie ustawianie elementów małej architektury, oświetlenia i nasadzenia drzew. Następnie ten obszar zostanie przekazany organom kontroli, odpowiedzialnym za odbiór inwestycji i przekazany do użytkowanie. W tym tygodniu również rozpocznie się układanie brakujących elementów nawierzchni od ul. Bajkowskiego w kierunku Bramy Krakowskiej.
 
Zachęcamy do obejrzenia prezentacji umieszczonej w załączniku do artykułu.

 

*źródło: Biuro Prasowe Prezydenta Miasta Lublina

zdjęcia w prezentacji: Firma Archee

Krzysztof Boguń

Załączone pliki do pobrania (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe