Poniedziałek, 18.02.2019

Fakty i mity na temat pianki poliuretanowej *

  • 30.05.2018, 14:49 (aktualizacja 30.05.2018 14:53)
  • Krzysztof Boguń
Fakty i mity na temat pianki poliuretanowej *
Ocieplanie pianką PUR jest coraz częściej spotykane. To rozwiązanie doceniane jest za liczne korzyści, w tym m.in. możliwość dotarcia do wszystkich, nawet trudno dostępnych miejsc. Na jego temat powstało już wiele mitów, główny z nich dotyczy rzekomej szkodliwości materiału, jakim jest pianka poliuretanowa. Pora się zatem z nimi rozprawić i sprawdzić czy ocieplanie tą metodą jest opłacalne.

Czy ocieplanie pianką PUR jest szkodliwe?

Mało osób zdaje sobie sprawę, że poliuretany są dostępne niemal wszędzie. Z tym materiałem mamy do czynienia na co dzień. Wykonane są z niego m.in. niektóre części samochodów, uszczelki, a nawet podeszwy butów. Udowadnia to, że nie jest on wymysłem ostatnich czasów i posiada szerokie zastosowanie. Nie może być więc szkodliwy dla zdrowia. Sama technologia izolacji pianką PUR to metoda stosunkowo młoda jednak całkowicie bezpieczna dla naszego zdrowia. Powoli wypiera ona nawet tradycyjny styropian. Co więcej, stała się dużą konkurentką dla izolacji wełną. Do tej pory była to najpopularniejsza metoda izolacji cieplnej, głównie ze względu na korzystne ceny. 

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

Czy pianka PUR jest lepsza od wełny?

To pytanie zadaje sobie zapewne wiele osób stojących przed wyborem metody ocieplania domu. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do styropianu oraz wełny, warto jednak sięgnąć po najnowsze rozwiązania, gdyż mogą okazać się bardziej skuteczne. Co właściwie cechuje piankę poliuretanową? Na pewno będzie to wysoka szczelność. Podczas aplikacji przybiera ona postać płynną, a dopiero po chwili zastyga. Właśnie dlatego tak dobrze dociera do wszystkich szczelin i zakamarków. Kolejna, istotna zaleta to trwałość. Prawidłowo zaaplikowana pianka doskonale będzie trzymać się powierzchni co sprawia, że niezmiennie pozostaje na swoim miejscu, nawet po upływie wielu lat. Wykazuje także odporność na wilgoć, jeżeli zatem zostanie zalana wodą, nie utraci swoich właściwości. Pianka poliuretanowa nie tylko sprawdzi się jako izolacja cieplna, ale i akustyczna. Czy będzie ona lepsza od wełny? Większość jej zalet przeważa nad wełną, o czym więcej można przeczytać na stronie http://cels.pl/pianka-poliuretanowa-kontra-welna-pojedynek-na-wady-i-zalety/.

Czy pianka PUR jest łatwopalna?

To kolejny mit dotyczący pianki poliuretanowej, bardzo chętnie powtarzany przez zwolenników ocieplania wełną. Pianka PUR stosowana do izolacji cieplnej jest dokładnie przebadana pod kątem reakcji na ogień. Do ociepleń używa się tylko i wyłącznie pianki, która posiada klasę palności E. Oznacza to, że jest to produkt tzw. samogasnący. Sprawia to, że piankę bez problemy można stosować także w miejscach użytku publicznego.

Pianka PUR to nowoczesny sposób na izolację cieplną oraz termiczną. Jest to rozwiązanie łatwo dostępne, które okaże się świetną inwestycją na długie lata. Cechuje ją bowiem trwałość, dobra izolacja, lekkość oraz wysoka szczelność. To najlepszy sposób na ocieplenie domu, jaki jest obecnie dostępny na rynku.

* Artykuł Partnera

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe