Poniedziałek, 18.02.2019

Air Świdnik Festival tuż tuż

  • 30.05.2018, 13:45 (aktualizacja 30.05.2018 14:05)
  • Krzysztof Boguń
spotwersja3005.mp4
Miasto Świdnik po raz pierwszy organizuje 9 i 10 czerwca podniebne widowisko na 100 – lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego i 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wydarzenie odbędzie się na lotnisku trawiastym w Świdniku.

Wydarzenie jest wpisane do kalendarza 100 imprez na 100 – lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego, bo przecież śmigłowce ze Świdnika to podpora polskiej armii w tym segmencie statków powietrznych. Świdnik chce w ten sposób pokazać, że  cieszy się w tradycyjny sposób, czyli przy dźwięku silników samolotów i śmigłowców.

Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU

Jak mówi burmistrz Waldemar Jakson: " Chcemy również przypomnieć, że to u nas w 1938 roku została uruchomiona Szkoła Pilotów LOPP. Od 1951 roku właśnie tu działa WSK PZL – Świdnik, przedsiębiorstwo produkujące śmigłowce, ale w przeszłości również szybowce i części do odrzutowców.

Chcemy także przypomnieć, że świdnicki aeroklub stał się miejscem, gdzie szlifowali swoje umiejętności Mistrzowie Polski i Świata w szybownictwie i akrobacji lotniczej. To wreszcie Świdnik na swój dom wybrał gen. Tadeusz Góra, słynny polski lotnik, pilot Dywizjonu 316 i zdobywca najwyższego odznaczenia szybowcowego – Medalu Lilienthala z numerem. W tym roku obchodzimy 100 rocznicę jego urodzin.

Wydarzenie będzie obfitowało w szereg atrakcji. Jak powiedział nam dyr. MOK w Świdniku Adam Żurek: " Wydarzenie otworzą skoczkowie spadochronowi. W ciągu dwóch dni w powietrzu zaprezentuje się ponad 20 załóg. Będziemy mieć gości z Czech, słynną formację Flying Bulls, należącą do legendarnej rodziny Red Bulla, która prezentuje w powietrzu pokazy zapierające dech. Zresztą Czesi są znani z wyczynów niezwykłych, mają na swoim koncie choćby przelot przez mierzącą 90 metrów wysokości i 30 metrów szerokości jaskinię w górach Tianmen.

Zostając w kręgu szybkich i trochę szalonych, będziemy mieli też okazję oglądać pokazy Łukasza Czepieli, najszybszego polskiego pilota startującego w prestiżowych wyścigach Red Bull Air Race. Co ciekawe zobaczymy go w dwóch pokazach, zarówno solowym jak i w duecie z Marią Muś, która lata na akrobacyjnym śmigłowcu Bolkow.

Myślę, że wrażenie na widzach zrobi także pokaz Artura Kielaka, członka lotniczej kadry Polski. Będziemy oglądać także precyzyjne pokazy formacji lotniczych, choćby Celfast Flying Team, 3AT3, czy słynnej grupy „Żelazny”, która u nas wystąpi w niezwykłym pokazie samolotu akrobacyjnego i szybowca.

Przylecą do nas także maszyny historyczne. Warto wspomnieć o samolocie Harvard IIB, świetnie znanym z czasów II wojny Światowej, replice przedwojennego RWD-5, Jaku- 11, Hatz Classic, czteromiejscowym Stinsonie 108, czy niezwykłym egzemplarzu AN-2 zwanym „Wideńczykiem”, którym polska załoga uciekła za granicę podczas stanu wojennego. W sobotę będziemy mieć również dla widzów niezwykły pokaz nocny, pełen ognia i iskier".

Zapraszamy do obejrzenia filmu reklamowego. Wystarczy kliknąć na zdjęcie.

 

 

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe