Poniedziałek, 18.02.2019

Warunki skuteczności impregnatu *

  • 29.05.2018, 12:44
  • Krzysztof Boguń
Warunki skuteczności impregnatu *
Aby powiedzieć o jakimś środku, że jest on dobrym impregnatem, musi on mieć właściwy skład, odpowiednio zachowywać się na konkretnym podłożu, zapewniać ochronę przed wybranymi czynnikami zewnętrznymi, ale czasem nawet to nie wystarcza. Jakie są więc warunki skuteczności impregnatu?

Łatwe nanoszenie

Choć od strony teoretycznej wymóg ten się nie pojawia, w praktyce łatwość nanoszenia jest warunkiem kluczowym. Dlaczego? To oczywiste – tylko prawidłowo nałożony impregnat zapewnia ochronę. Dlatego też często impregnaty niższej klasy i nanoszone pędzlem nie zapewniają wymaganej ochrony – po prostu nie da się ich we właściwy sposób nałożyć na powierzchnię, którą mają chronić. Między innymi dlatego obecnie najpopularniejsze są impregnaty w sprayu, czyli nanoszone tak, jak ten: https://sklep.hadwao.net/chemia-budowlana/34-nano-wood-1-litr.html. Opcjonalnie można je nanosić również pędzlem, ale zwykle się tego nie robi.

Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU

Wszechstronna ochrona

Dawniej impregnaty chroniły wyłącznie przed wilgocią. Praktyka pokazała, że to zbyt mały zakres ochrony, ponieważ wiele materiałów znacznie szybciej niszczeje po wystawieniu na działanie promieniowania UV. Dziś więc dodatek filtrów jest oczywistością w impregnatach przynajmniej średniej półki. Oczywiście nadal są to preparaty hydrofobowe, a wiele z nich zapewnia również dodatkową ochronę przed osiadaniem kurzu, uszkodzeniami spowodowanymi przez wybrane substancje chemiczne (na przykład kwasy rozpuszczone w wodzie deszczowej) czy gwałtownymi zmianami temperatury.

Reakcje z podłożem

Impregnat nie może uszkadzać materiału, na który jest nanoszony. Musi jednak mieć zdolność jego penetracji na umiarkowaną głębokość. Dziś problem ten można rozwiązać częściowo dzięki nanotechnologii – małe cząstki chemiczne łatwo wnikają w strukturę chronionego materiału, co daje większą ochronę niż w przypadku środków, które w całości pozostają jedynie na powierzchni. Warto dodać, że takie cząstki impregnatu, które penetrują materiał, muszą się z nim stosunkowo mocno wiązać, przy czym nie powinno to być wiązanie osłabiające strukturę materiału. W przypadku nanocząstek duże znaczenie ma po prostu ich wielkość i fakt, że w tej skali silnie zaznaczone są oddziaływania elektrostatyczne.

Twardość

Dość ważna dla niektórych przynajmniej impregnatów jest ich twardość i związana z nią odporność na ścieranie. W przypadku impregnatów do drewna jest to kwestia wręcz kluczowa – nikt przecież nie chciałby, żeby po dwóch miesiącach średnio intensywnego używania zaimpregnowanych mebli ogrodowych, trzeba było powtarzać zabieg nałożenia środka ochronnego. Dobry impregnat do drewna musi zapewniać ochronę przez co najmniej pełne dwa sezony (w przypadku preparatów nanoszonych natryskowo. Nanoszone pędzlem tworzą grubszą warstwę i zwykle starczają na dłużej).

* Artykuł Partnera

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe