Piątek, 22.03.2019

Dobra wiadomość dla kredytobiorców! *

  • 28.03.2018, 13:37
  • Krzysztof Boguń
Dobra wiadomość dla kredytobiorców! *
Jeżeli spłaciłeś wcześniej, skonsolidowałeś lub przeniosłeś do innego banku swój kredyt to…należy Ci się zwrot prowizji! Po wydanym 16 maja 2016 roku rozporządzeniu Rzecznika Finansowego, kredytobiorca może ubiegać się od swojego banku zwrotu należnej mu prowizji.

„Zgodnie ze stanowiskiem Rzecznika Finansowego i Prezesa UOKiK z dnia 16 maja 2016 roku, konsument, który dokonał wcześniejszej spłaty zobowiązania kredytowego (również w formie konsolidacji lub przeniesienia go do innego banku) udzielonego na podstawie ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1528 ze zm.), ma prawo do proporcjonalnego zwrotu prowizji”

Tak brzmi faktyczny zapis kluczowego, z punktu widzenia konsumentów, postanowienia na temat kredytów. Stanowisko Rzecznika Finansowego oraz Prezesa UOKiK, potwierdzają możliwość ubiegania się przez klientów o zwrot prowizji, które banki powinny dobrowolnie zwracać, jednak korzystając na niewiedzy klientów, praktycznie nigdy tego nie robią.

Aby lepiej zobrazować problem posłużymy się bardzo prostym przykładem.

Załóżmy że klient zaciągnął kredyt konsumencki na kwotę 50.000,00 złotych w banku ,,A” w dniu 1 marca 2015 roku. Zgodnie z umową kredytową miał spłacić kredyt w 60-ciu comiesięcznych ratach, a dzień ostatecznej spłaty kredytu przypadał na dzień 1 kwietnia 2020 roku. Kredytobiorca spłacił 10 rat kredytu, po czym 1 lutego 2016 roku dokonał przeniesienia kredytu do banku ,,B”. Zobowiązanie kredytowe klienta zostało zatem spłacone przez bank ,,B” zatem może dochodzić zwrotu prowizji od banku ,,A” za wcześniejszą spłatę kredytu.

Ustawa o kredycie konsumenckim mówi, że „w przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą”.

Kredytodawcy często jednak interpretują ten zapis następująco – klient nie będzie musiał zapłacić odsetek i składki ubezpieczeniowej za 6 kolejnych miesięcy (nie zapłaci jż kolejnych rat), ale pobrana na początku prowizja zostaje w kieszeni banku lub firmy pożyczkowej.

Zdaniem Rzecznika Finansowego sprawa nie powinna budzić wątpliwości, a część opłat i prowizji w takich sytuacjach powinna wracać do kieszeni konsumentów.

Aby uzyskać więcej informacji i pomoc w odzyskaniu Twoich pieniędzy zapraszamy na stronę: https://zwrot-prowizji.pl/lublin/

* Artykuł Partnera

 

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe