Piątek, 22.03.2019

Bądź... zdrój

  • 15.03.2018, 13:11 (aktualizacja 15.03.2018 13:45)
  • Krzysztof Boguń
Bądź... zdrój
W 2017 roku, w jubileusz 700-lecia Lublina, powstała inicjatywa obudowy zdroju ulicznego przy ulicy Ruskiej w Lublinie. Koszty prac konserwatorskich zostaną w całości pokryte przez rodzinę Juliana i Rafaela Mahari.

Zdrój znajduje się na Dworcu PKS, przed wojną zaopatrywał mieszkańców Lublina w wodę i znajdował się na skrzyżowaniu Ruskiej i Szerokiej, . Dziś to jedna z pozostałości po lubelskim Podzamczu.

W 2017 roku pojawił się plan rewitalizacji zabytkowego zdroju. Rozpoczęto od sprawdzenia możliwości jego wyremontowania. Następnie wykonano prace wstępne, a 12 marca 2018 roku rozpoczął się remont generalny. Planowane otwarcie obiektu odbędzie się 16 kwietnia 2018 roku.

Jak dowiadujemy się z otrzymanych informacji: " Działania zostały podjęte z inicjatywy rodziny Juliana i Rafaela Mahari, Klubu Rotary Centrum, Lubelskie Dworce Spółka Akcyjna, Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Miasta Lublin, Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" oraz osób prywatnych.

Autorem projektu rewitalizacji zdroju jest Maciej Herman z hermanandpartners Associated Architects. Prace konserwatorskie zostaną przeprowadzone pod nadzorem Moniki Konkolewskiej z Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki w Lublinie.

Zakres projektu i prac konserwatorskich będzie obejmował: prace konserwatorskie i zabezpieczające w obrębie obudowy zdroju, przeszklenie na osi wschód-zachód, zamontowanie iluminacji, wymianę nawierzchni wokół studni.

Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych nadzór merytoryczny nad zdrojem będzie sprawował Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.

źródło: www.teatrnn.pl

 

Krzysztof Boguń

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe