Sobota, 16.02.2019

PGE GiEK: Umowa korzystna dla Lublina

  • 14.02.2018, 13:59 (aktualizacja 14.02.2018 14:16)
  • Krzysztof Boguń
  PGE GiEK: Umowa korzystna dla Lublina
Elektrociepłownia Lublin Wrotków podpisała z Ansaldo Energia umowę na wsparcie techniczne utrzymania turbozespołu gazowego. Kontrakt o wartości 3,3 mln będzie obowiązywał do 2023 roku.

Umowa obejmuje serwis i czynności niezbędne do prawidłowego funkcjonowania turbiny gazowej i generatora turbiny oraz prowadzenie działań ponoszących jej sprawność w  bloku gazowo-parowym Elektrociepłowni Lublin Wrotków od 2002 roku. Ciepłownia zapewnia ciepło ponad połowie Lublina. Dostarcza również energię elektryczną praktycznie całemu miastu.

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

Jak mówi Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna:

- Blok gazowo-parowy jest podstawową jednostką wytwórczą Elektrociepłowni Lublin Wrotków. To ekologiczny blok, którego praca przyczynia się do znaczącej poprawy jakości powietrza w mieście. Tym bardziej zależy nam na jak najdłuższej i w miarę możliwości bezawaryjnej pracy turbiny gazowej

Turbozespół gazowy, stanowi „serce” bloku gazowo - parowego. W tym roku zostaną wykonane prace zapewniające funkcjonowanie turbiny przez minimum następne 15 lat. W efekcie prac wzrośnie również sprawność turbiny powodująca oszczędności paliwa.

Z informacji jakie otrzymaliśmy z Departamentu Komunikacji PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. wynika, że: "Elektrociepłownia Lublin Wrotków jest największym źródłem energii elektrycznej i cieplnej na Lubelszczyźnie. Posiada jeden z największych (będących w eksploatacji) bloków gazowo-parowych w Polsce oraz 4 kotły wodne. Elektrociepłownia dysponuje osiągalną mocą elektryczną 231 MWe oraz osiągalną mocą cieplną 627 MWt. W ciągu roku produkcja energii elektrycznej z bloku gazowo-parowego wynosi od 1000 do 1600 GWh. Ilość ciepła wytworzonego w bloku i kotłach wodnych jest uzależniona od zapotrzebowania miejskiej sieci ciepłowniczej i w ostatnich latach kształtuje się na poziomie ok. 3 000 000 GJ".

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe