Sobota, 16.02.2019

Szkolenia z zakresu BHP- co warto wiedzieć? *

  • 14.02.2018, 12:55
  • Krzysztof Boguń
Szkolenia z zakresu BHP- co warto wiedzieć? *
Każdy pracownik jest zobowiązany do odbycia szkolenia BHP. Podjęcie pracy i przystąpienie do nowych obowiązków zawodowych przed poznaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest nie tylko niewskazane, ale i prawnie zabronione. Czego właściwie dotyczą tego rodzaju szkolenia i jak często należy je przeprowadzać w miejscu pracy?

Szkolenia ogólne

Obowiązek przeszkolenia pracownika spoczywa na pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że musi on wygłosić odpowiednie przemówienie i pouczyć swoich pracowników o tym, jak mają zachowywać się w czasie pracy i jak zabezpieczać przed ewentualnymi zagrożeniami. Pracodawca może skorzystać z usług firmy zewnętrznej, takiej jak gpsbhp.eu/oferta/szkolenia-bhp, która wydeleguje szkoleniowca do danego zakładu pracy. Szkolenia BHP dzieli się na trzy rodzaje: szkolenia wstępne (ogólne), okresowe i stanowiskowe. Szkolenie wstępne dotyczy nowych pracowników i odbywa się jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Opiera się na podstawowych informacjach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Należą do nich m.in.: zasady pierwszej pomocy, instrukcja przeciwpożarowa, zasady postępowanie w razie wypadku, zasady poruszania się w miejscu pracy, a niekiedy również przydział odzieży roboczej.

Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU

Szkolenia stanowiskowe

Nie dotyczą każdego pracownika, a tylko tych, wykonujących pracę na stanowisku, na którym występują czynniki uciążliwe bądź szkodliwe. Podczas takiego szkolenia poruszane są zagadnienia dotyczące zasad zachowania bezpieczeństwa, stosowania specjalistycznej odzieży roboczej i innych warunków techniczno-organizacyjnych, jakie dotyczą danego stanowiska pracy. 

Szkolenia okresowe

Okresowe szkolenia BHP należy obowiązkowo powtarzać w czasie trwania zatrudnienia. Ich głównym zadaniem jest ugruntowanie wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy, a także zapoznanie z ewentualnymi zmianami dotyczącymi rozwiązań technicznych lub organizacyjnych. Częstotliwość tego rodzaju szkoleń jest zależna od charakteru pracy i warunków jej wykonywania, a co za tym idzie, część z nich przeprowadza się co rok, a inne co 3 lub 5 lat. Jedno szkolenie BHP trwa przeważnie ok. 8 godzin (1 godzina szkolenia=45 minut).

* Materiał Partnera

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe