Piątek, 15.02.2019

Lublinianka Lublin. Historia sportem pisana

  • 12.02.2018, 14:22
  • Krzysztof Boguń
Lublinianka Lublin. Historia sportem pisana
Centrum Historii Sportu w Lublinie oraz Miejskie Ośrodek Sportu i Rekreacji "Bystrzyca" w Lublinie zapraszają we wtorek 13 lutego o godz. 18 do CHS Arena Lublin na wernisaż wystawy "Lublinianka Lublin. Historia Sportem Pisana". .

Jak informuje nas Paweł Markiewicz z Centrum Historii Sportu w Lublin:

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

"Dzisiejszy Klub Sportowy Lublinianka Lublin jest bezpośrednim kontynuatorem tradycji Wojskowego Klubu Sportowego powstałego zarządzeniem Ministra Spraw Wojskowych przy 8 Pułku Piechoty Legionów w 1921 r., stacjonującym wówczas w Lublinie. Klubem Wojskowym pozostał aż do 1994 r., kiedy to armia postanowiła zrezygnować
z dalszego prowadzenia tego rodzaju działalności w Lublinie.

Najbardziej znaną sekcją była oczywiście ta piłkarska, która w latach przedwojennych dumie reprezentowała Lubelszczyznę w walce o awans do elity rozgrywek i zdobywali pierwsze w dziejach miasta futbolowe trofeum – Mistrzostwo Polski Juniorów, pokonując
w 1938 r. na stadionie CWKS Legia, wielką Wisłę Kraków. Wśród nagrodzonych będzie osoba, która choć znacząco młodsza od tych dziejowych sukcesów, ale najbardziej utytułowana – Arkadiusz Onyszko, medalista Igrzysk Olimpijskich. Piłkarską Lubliniankę trenował m.in. legendarny Kazimierz Górski, który wprowadził drużynę do II Ligi w roku 1964.

Nasza pamięć musi również zachować niezwykłą odwagę Niezłomnych, którzy ryzykując życie robili to co najbardziej ukochali, czyli uprawiali piłkę nożną. Do takich osób można zaliczyć m.in. Pana Stanisława Rudnickiego. Szarfy przypominające o tych wydarzeniach, obejrzeć będzie można w specjalnie przygotowanej do tego gablocie.

Wojskowe tradycje klubu były jednym z powodów sukcesów niektórych dyscyplin jak np.: boks uprawiany przez m.in.: Henryka Kukiera – mistrza Europy sprzed 55 laty, najwybitniejszego boksera Lubelszczyzny.Podnoszenie ciężarów to wizytówka WKS Lublinianka. Każdy fan sportu znał nazwiska Szymona Czyża, Andrzeja Mąki, Stanisława Mańko, czy Andrzeja Fendrykowskiego.
Pływanie. Dyscyplina ta zapisała się złotymi zgłoskami na karta historii polskiego sportu poprzez występy m.in.: Mariusza Siembidy, Dagmary Komorowicz i Julity Gębki, ale również dzięki wybitnym trenerom: Witoldowi Ruzikowskiemu, Kazimierzowi Wiercińskiemu czy obecnemu szkoleniowcowi KU AZS UMCS – Jackowi Kasperkowi.

Wystawa Lublinianka Lublin. Historia Sportem Pisana organizowana jest przez Centrum Historii Sportu w Lublinie oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bystrzyca”.

Znaczący wkład w organizację wystawy poprzez ofiarowanie zdjęć, pucharów oraz cennych kontaktów wnieśli panowie: Leszek Wiśniewski – syn wieloletniego szefa Lublinianki majora Józefa Wiśniewskiego oraz Prezes Lublinianki Krzysztof Gil jak również Stowarzyszenie Klubu Kibica Lublinianki z Andrzejem Miturskim na czele.

Wystawa, podobnie jak ta dotycząca 95 lat AZS Lublin, składać się będzie z kilku części prezentacyjnych: poświęcona początkom klubu, najwybitniejszym przedstawicielom poszczególnych sekcji, oraz tym razem nazewnictwu klubu, które zmieniało się kilkanaście razy, oraz obiektom sportowym klubu w tym skoczni narciarskiej czy nieistniejącym dziś stadionom przy ul. Lipowej i ul. Okopowej.

Wernisaż wystawy będzie uświetniony obecnością wspaniałych niegdyś sportowców, oraz Pana Prezydenta Krzysztofa Żuka, który wręczy medale 700-lecia Miasta Lublin wybitnym przedstawicielom świata sportu".

źródło: Centrum Historii Sportu

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe