Sobota, 16.02.2019

Wojewoda atakuje - minister broni, a chodzi o nazwę Muzeum na Majdanku.

  • 9.02.2018, 12:59
  • Cezary Potapczuk
news_majdanek.mp4
Wojewoda lubelski chce zmiany nazwy Muzeum. Jego zdaniem nazwa ma mówić o byłym niemieckim obozie koncentracyjnym. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie widzi sensu takich zmian. Wszystkie Pomniki Zagłady używają powszechnie sformułowań „były niemiecki, nazistowski”, „nazistowskie Niemcy”, „niemieckie obozy” itp - czytamy w oświadczeniu. Na stronie internetowej każdej z tych placówek jest to dostępna informacja.

Wojewoda tłumaczy, że z takim postulatem wystąpiły między innymi środowiska kombatanckie. A zmiana nazwy jest konieczna by nikt nie miał wątpliwości kto zbudował obozy, kto był oprawcą, a kto ofiarą. Ta stanowczość dziwi pracowników Muzeum bo do tej pory nie było z tym problemu. Murem za muzealnikami stanął minister Gliński. -  To właśnie  dzięki staraniom tych placówek, a w większości wypadków z ich inicjatywy, rozpoczęło się rugowanie niedookreślonego pojęcia „nazi” z dyskursu publicznego na świecie. To muzea martyrologiczne pierwsze podjęły nierówną walkę z określeniem „polskie obozy śmierci”. - czytamy w oświadczeniu MKiDN

Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Cezary Potapczuk
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe