Sobota, 16.02.2019

Powiedział Bartek dziś tłusty czwartek

  • 8.02.2018, 12:00
  • Krzysztof Boguń
Powiedział Bartek dziś tłusty czwartek
To dzień, w którym można objadać się do woli pączkami, a nawet jest to wskazane, bo jak mówi tradycja: kto zje pączka, ten cały rok będzie miał pomyślny. Kiedyś było tak, że w pączkach ukryty był migdał lub orzech, a kto trafił na takiego pączka, mógł liczyć na same obfitości.

Jeszcze dawniej pączki faszerowano mięsem i słoniną, dziś ten farsz zastąpiono marmoladą z róży, powidłami, czekoladą, a nawet budyniem. Przetrwała też tradycja mówiąca, że kto nie zje pączka w tłusty czwartek, ten nie może liczyć na dobry rok. Tak wiec nawet w siłowniach i klubach fitness w tym dniu trenerzy przymykają oko na "skoki po pączki " swoich podopiecznych. Jeden pączek to 300 - 400 kalorii. Aby je spalić trzeba jeździć na rowerze 40 min. lub intensywnie biegać ok. pół godziny. Są jeszcze inne możliwości, ale trwają dłużej.

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Pofolgować możemy sobie jeszcze we wtorek ( w tym roku wypada 13 lutego) w tzw. Kusaki, ale tylko do północy. Okres przygotowujący do Świąt Wielkiej nocy rozpoczyna się w Środę Popielcową, która jest jednym z dwóch dni ścisłego postu, obowiązujących w Kościele Katolickim.

Powiedział Bartek,że dziś tłusty czwartek, myśmy uwierzyli pączków nasmażyli. Póki co cieszmy się słodkościami, bo niebawem trzeba je będzie odstawić. I uważajmy, żeby jednak nie przesadzić. Umiar jest wskazany, żeby jak pisał Broniewski - brzuszek nie bolał:

Góra pączków, za tą górą
tłuste placki z konfiturą,
za plackami misa chrustu,
bo to dzisiaj są zapusty.

Przez dzień cały się zajada,
a wieczorem maskarada:
Janek włożył ojca spodnie,
choć mu bardzo niewygodnie,
Zosia – suknię babci Marty
I kapelusz jej podarty,
Franek sadzy wziął z komina,
Bo udawać chce Murzyna.

W tłusty czwartek się swawoli,
później czasem brzuszek boli.

 

Na zdjęciu: Waldemar Białowąs trener klasy mistrzowskiej, VII DAN w judo przygotowuje pączki, bo jak twierdzi: dieta dietą, ale tradycja w narodzie nie może zaginąć.

 

 

 

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe