Sobota, 16.02.2019

Setna rocznicza uzyskania praw wyborczych przez kobiety

  • 29.01.2018, 13:08
  • Krzysztof Boguń
Setna rocznicza uzyskania praw wyborczych przez kobiety
Członkinie Inicjatywy 100-LECIE GŁOSU POLEK zamierzają uczcić stulecie uzyskania praw wyborczych. Udział w przedsięwzięciu zadeklarowało Stowarzyszenie Homo Faber, Partia Nowoczesna, Partia Razem, Lubelska Koalicja na Rzecz Kobiet, INNA Fundacja (IFKA), Stowarzyszenie Klub XXI Wieku, Kongres Kobiet, Ogólnopolski Strajk Kobiet Lublin, Ogólnopolski Strajk Kobiet Puławy, Stowarzyszenie Dobrych Praktyk Społecznych „Zmiana”, Wydział Politologii UMCS jako partner naukowy.

Jak mówią członkinie: Zależy nam na pokazaniu, że kobiety mają zasługi i osiągnięcia w każdej dziedzinie. Rok 2018 jest szczególny. 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość, a Polki po raz pierwszy uzyskały czynne i bierne prawo wyborcze. Możliwość kandydowania i oddania głosu sprawiła, że Polki stały się pełnoprawnymi i pełnowymiarowymi obywatelkami” – powiedziała na konferencji prasowej Justyna Syroka, Regionalna Wicepełnomocniczka Kongresu Kobiet Justyna Syroka. Uczestniczki konferencji, ubrane w stroje z epoki przypomniały okoliczności uzyskania przez kobiety praw wyborczych i sylwetki pierwszych posłanek. Przedstawiły również roczny harmonogram organizacji jubileuszu stulecia praw wyborczych Polek.

Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU

Data konferencji nie była przypadkowa albowiem 26 stycznia 1919 r. w pierwszych wyborach, w których kobiety mogły brać udział, do Sejmu Ustawodawczego wybrano osiem posłanek: Gabrielę Balicką, w którą wcieliła się Maja Zaborowska z Partii Nowoczesna, Jadwigę Dziubińską w którą wcieliła się Magdalena Długosz z Partii Razem, Irenę Kosmowską, w którą wcieliła się dr hab. Krystyna Leszczyńska z Wydziału Politologii UMCS, Marię Moczydłowską, w którą wcieliła się Magda Łuczyn z Fundacji HerStory, Zofię Moraczewską, w którą wcieliła się Katarzyna Zabratańska z INNEJ Fundacji, Annę Piasecką w którą wcieliła się Magdalena Bielska
z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Lublin,
Franciszkę Wilczkowiakową, w którą wcieliła się Elwira Borowiec
z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Puławy i
Zofię Sokolnicką.

Ponadto, spotkanie było okazją do wręczenia mediom kopii listu otwartego do władz samorządowych Lublina,
w którym wzywają do upamiętnienia kobiet zasłużonych dla miasta. Znalazło się na niej 100 nazwisk lubelskich polityczek, radnych, artystek, społeczniczek czy literatek.
„Chciałybyśmy, aby istniejąca dysproporcja w nazwach ulic, placów czy skwerów została zmniejszona poprzez specjalną uchwałę Rady Miasta Lublin na 2018 rok” – skomentowała Justyna Syroka. To odpowiedź na lokalną sytuację w Lublinie, gdzie niespełna 5% wszystkich ulic, placów czy skwerów ma żeńskie patronki, jak również konkretna propozycja upamiętnienia zasłużonych lublinianek.

Pokażmy mieszkańcom, a także mieszkankom Lublina jak wiele wspaniałych lublinianek tworzyło naszą historię. Są wśród nich m.in.: Wacława Arciszowa, Leontyna Zakrzewska, Bela Dobrzyńska czy Wanda Papiewska” – wskazała Katarzyna Zabratańska, Prezeska INNEJ Fundacji. Po konferencji odbył się spacer szlakiem lublinianek m.in.: Józefy Kunickiej, Ireny Kosmowskiej, Heleny Nowickiej Mejbaum, Antoniny Grygowej"

Szczegóły w załącznikach.

 

.

 

 

.

 

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe