Dziś rocznica urodzin Marii Skłodowskiej - Curie

  • 07.11.2017, 13:56
  • Krzysztof Boguń
Dziś rocznica urodzin Marii Skłodowskiej - Curie
Dziś tj. 7 listopada przypadła 150. rocznica urodzin Marii Curie-Skłodowskiej - jubileusz ten stanowi dla UMCS doskonałą okazję, by oddać Patronce Uniwersytetu należny hołd.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1944 r. i od początku istnienia nosi imię tej wielkiej uczonej i wybitnej Polki. Jej pasja zdobywania wiedzy oraz niebywała determinacja doprowadziły bowiem do epokowych odkryć, które stały się impulsem do rozwoju nowych gałęzi chemii, fizyki i medycyny. Dzięki swemu talentowi, uporowi oraz wytężonej pracy Skłodowska otrzymała dwie nagrody Nobla, została także uznana za największą uczoną wszech czasów przez prestiżowy magazyn „New Scientist”.

W związku z powyższym, zapraszamy wszystkich zainteresowanych na uroczyste odsłonięcie odbitego już z matrycy największego drzeworytu w Polsce, wykonanego specjalnie na jubileusz urodzin Noblistki przez studentów II roku grafiki Wydziału Artystycznego UMCS. Prezentacja pracy oraz spotkanie z autorami odbędzie się dzisiaj o godz. 16.00 w sali 103 w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS (aleja Kraśnicka 2b). Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa prac graficznych pt. "Studenci Wydziału Artystycznego w hołdzie Marii Curie-Skłodowskiej". Wszystkie dzieła inspirowane były postacią Curie-Skłodowskiej i stanowią piękne podziękowanie młodych ludzi dla Patronki naszego Uniwersytetu. Dodatkowo, pracownie w Instytucie Sztuk Pięknych będą otwarte dla zwiedzających, a w salach graficznych studenci i pracownicy zaprezentują proces odbijania grafik w różnych technikach.

Z kolei o godz. 20.00 amatorska grupa taneczna „zMYsł” pod kierownictwem Adrianny Sawczak przygotowała spektakl biograficzny pt. „Maria”. Opowiada on historię życia, pracy oraz twórczości wielkiej uczonej. Serdecznie zapraszamy do sali widowiskowej ACK UMCS „Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 16).
10 listopada (piątek) o godz. 19.00 również w sali widowiskowej "Chatki" odbędzie się niezwykły koncert pt. „Madame Curie”. Utwory muzyczne zaśpiewa dla Państwa ikona polskiej sceny muzycznej - Halina Frąckowiak, a towarzyszyć jej będzie Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej oraz Lubelska Orkiestra Kameralna. Koncert odbędzie się pod dyrygenturą wspaniałego muzyka i kompozytora - Marka Stefankiewicza.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Więcej na www.urodzinymarii.umcs.pl  - tu można znaleźć aktualne informacje dotyczące obchodów oraz różne ciekawostki związane z postacią Curie-Skłodowskiej.

Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe