Już niedługo inauguracja "Szlaku pamięci"

  • 10.03.2017, 18:07
  • Alina Pospischil
zydzi_obchody_news_logo_enkodowane.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
16 marca wypada 75. rocznica likwidacji getta na Podzamczu w Lublinie. W ramach obchodów i upamiętnienia ofiar zbrodni, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” i Państwowe Muzeum na Majdanku zapraszają na cztery wydarzenia.

W momencie likwidacji getta w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku odszedł pierwszy, liczący 1,4 tys. osób, transport do obozu zagłady w Bełżcu. Do połowy kwietnia 1942 roku wysłano tam około 28 tys. Żydów.

Również w dniu 16 marca 1942 rozpoczęła się akcja „Reinhardt”, mająca na celu zagładę Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Sztab całej operacji znajdował się w Lublinie i również w tym mieście była ona ukończona.

W ramach "Lublin. Pamięć Zagłady" Ośrodkowi Brama Grodzka Teatr NN udało się dokładnie oznaczyć granice getta na podzamczu.

Program obchodów:

•    10.00 - Przejście władz miasta, młodzieży z lubelskich szkół oraz mieszkańców Lublina Szlakiem Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady” na teren miejsca pamięci Umschlagplatz (początek: al. Tysiąclecia, od strony Wzgórza Zamkowego, miejsce po synagodze Maharszala)

•    16.30 - Wernisaż plenerowej wystawy Państwowego Muzeum na Majdanku pt. "Dzielnice zagłady" (Trybunał Koronny w Lublinie)

•    18.00 - Misterium „Światła i Ciemności” (Brama Grodzka, ul. Grodzka 21)

•    19.00 - Oratorium „Opowieści z Nocy” (Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21)

Ponadto w dniu 18 i 19 marca 2017 roku odbędą się spacery Szlakiem Pamięci "Lublin. Pamięć Zagłady" dla mieszkańców Lublina prowadzone przez Stowarzyszenie "Studnia Pamięci".

 

 

Alina Pospischil

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe