Kraśniczanie pożegnali lekarza, społecznika, samorządowca dr Bogdana Dankiewicza

  • 19.04.2015, 14:29
  • Jacek Michalczyk
lkr_pogrzeb_bogdan_dankiewicz.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
11 kwietnia w 2015 r. wieku 90 lat zmarł dr Bogdan Dankiewicz. Człowiek, którego mieszkańcy Kraśnika zapamiętają jako świetnego lekarza, społecznika i osobę, której wartości Bóg, Honor i Ojczyzna nie były tylko wyświechtanym sloganem.

11 kwietnia 2015 r. w wieku 90 lat zmarł Bogdan Dankiewicz - lekarz, żołnierz, działacz społeczny, radny kilku kadencji Rady Miasta. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 16 kwietnia o godz. 14.00 w kościele p.w. WNMP w Kraśniku.

 

Bogdan Dankiewicz urodził się 07.11.1925 r. w Bobach. Przed II wojną światową uczęszczał do Gimnazjum w Kraśniku, wrzesień 1939 roku zastał go w II klasie Gimnazjum. Od marca 1942 r. był żołnierzem AK - pseudonim „Boguś”. W Armii Krajowej początkowo pełnił funkcję łącznika, a w połowie 1943 roku został przyjęty do oddziału stacjonarnego Kedywu AK. Po lipcu 1944 roku nie ujawnił się i rozpoczął działalność w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Po rozpracowaniu miejscowej siatki ukrywał się w Sopocie a następnie Szczecinie. W 1947 został aresztowany i osadzony na Zamku w Gniewie k. Tczewa. Po wyjściu z więzienia zdał maturę i rozpoczął studia najpierw na Akademii Handlowej, a następnie Akademii Medycznej w Poznaniu. W 1958 roku wrócił do Kraśnika i rozpoczął pracę na Oddziale Chirurgicznym w Kraśniku gdzie w późniejszych latach pełnił funkcję ordynatora. W latach 80-tych zaangażowany w działalność opozycji antykomunistycznej. Od 1988 roku zaangażowany w tworzenie struktur zrzeszających żołnierzy AK, z których w 1990 roku powstał Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, którego był aktywnym działaczem w ramach Koła Nr 1 w Kraśniku. Od 2008 roku pełnił funkcję prezesa tego Koła. Był inicjatorem bądź współorganizatorem wielu uroczystości oraz aktywnie angażował się w powstawanie miejsc pamięci narodowej na terenie Kraśnika i okolic. Był m.in. jednym ze współinicjatorów powstania Krzyża Katyńskiego na cmentarzu w Kraśniku. Po 1990 roku czynny w organizacjach społecznych i politycznych. Współtworzył komitety wyborcze „Solidarność”. Pełnił mandat radnego Rady Miasta przez trzy kadencje w latach 1990-2002. Był jednym z inicjatorów budowy zalewu kraśnickiego. W 2003 r. wyróżniony tytułem „Kraśniczanin Roku”. Dwa razy był odznaczany przez prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi. (źródło: www.krasnik24.pl)

Jacek Michalczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe