Nieodpłatna pomoc prawna dla mieszkańców Lublina

  • 12.01.2022, 08:51
  • Źródło: Lublin.eu
Nieodpłatna pomoc prawna dla mieszkańców Lublina
Miasto Lublin w 2022 roku kontynuuje usługę nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i mediacji. Ze wsparcia można skorzystać w 14 punktach funkcjonujących na terenie miasta, zarówno osobiście, jak i za pomocą środków porozumiewania się na odległość.

Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie czy mediacja przysługują osobie fizycznej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającej innych osób w ciągu ostatniego roku.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

  • poinformowanie osoby fizycznej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym;
  • wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego;
  • sporządzenie projektu pisma w danej sprawie, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym;
  • nieodpłatną mediację;
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

W ramach nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego podejmowane są działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia jej świadomości o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązaniu problemu, w tym w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Poradnictwo obywatelskie dotyczy w szczególności porad dla osób zadłużonych, porad z zakresu spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego.

Mieszkańcy mogą także skorzystać z nieodpłatnej mediacji, która obejmuje poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów oraz korzyściach z tego wynikających, przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji, przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej, przeprowadzenie mediacji czy udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem. Wyznaczono 3 dyżury z nieodpłatnej mediacji, które odbywają się w poniedziałki i wtorki.

Wizytę w danym punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej należy umówić wcześniej za pośrednictwem strony internetowej np.ms.gov.pl lub telefonicznie w godzinach 7:30-15:30, dzwoniąc pod numer telefonu: 81 466 12 10.

Punkty działają przez 5 dni w tygodniu. W 7 z nich pomocy prawnej udzielają adwokaci i radcowie prawni wskazani przez lubelskie samorządy prawnicze. W tych punktach poradę można uzyskać wyłącznie osobiście. Pozostałe punkty prowadzone są przez organizacje pozarządowe, a porady udzielane są zarówno osobiście, jak i zdalnie (na porady zdalne należy umawiać się telefonicznie). W 2022 r. punkty te prowadzą Stowarzyszenie „Sursum Corda” z Nowego Sącza oraz lubelskie Stowarzyszenie Wspierania Aktywności „Bona Fides”. Ponadto osoby ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się osobiście mają możliwość umówienia wizyty w miejscu swojego zamieszkania, a osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się mogą skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego.

W 2021 roku udzielono łącznie blisko 5 600 porad. Najczęściej dotyczyły one prawa cywilnego, rodzinnego oraz karnego.

Więcej informacji z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz nieodpłatnej mediacji, w tym lokalizacja punktów, znajduje się na stronie lublin.eu.

Źródło: Lublin.eu

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe