„Więźniowie KL Lublin 1941–1944”. Premiera nowej monografii Majdanka

  • 05.01.2022, 17:02
  • Paulina Beczek
„Więźniowie KL Lublin 1941–1944”. Premiera nowej monografii Majdanka
11 stycznia o godz. 17.00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się spotkanie promujące najnowszą publikację Państwowego Muzeum na Majdanku. Książka „Więźniowie KL Lublin 1941–1944” pod redakcją Tomasza Kranza i Wojciecha Lenarczyka jest historią ludzi, których niemieccy okupanci z różnych powodów zamknęli za drutami Majdanka.

Nowa monografia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie to efekt pracy pięciu badaczy związanych z Państwowym Muzeum na Majdanku. Jest świeżym spojrzeniem nie tylko na historię Majdanka, ale także dzieje nazistowskich obozów koncentracyjnych. W centrum narracji stawia sylwetki i losy ofiar, ukazując je przez pryzmat indywidualnych i zbiorowych doświadczeń więźniów deportowanych na Majdanek w latach 1941–1944. Kolejne rozdziały monografii koncentrują się na losach Żydów, Polaków, więźniów z dawnego ZSRR oraz osób pochodzących z państw Europy Zachodniej. Jest to również pierwsza publikacja zawierająca całościowe spojrzenie na losy Polaków osadzanych na Majdanku. Artykuły poświęcone poszczególnym grupom poprzedza tekst oddający aktualny stan wiedzy o obozie.

W dyskusji wokół książki „Więźniowie KL Lublin 1941–1944” udział wezmą jej redaktorzy – Tomasz Kranz i Wojciech Lenarczyk – oraz autorka jednego z artykułów zamieszczonych w publikacji – Marta Grudzińska. Spotkanie poprowadzi Paulina Pętal z Działu Edukacji PMM. Do rozmowy, za pośrednictwem komunikatora internetowego, włączy się również była więźniarka obozu na Majdanku – Stanisława Kruszewska.

Pierwszym elementem spotkania będzie projekcja na fasadzie Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) animacji przygotowanej przez Ewelinę Kruszewską z Działu Wystaw i Wydawnictw PMM. Następnie uczestnicy przejdą do Sali Kinowej CSK (poziom -1). W związku z obostrzeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 w pomieszczeniu będzie mogło znajdować się maksymalnie 30 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które okażą certyfikat covidowy.

W trakcie wydarzenia książkę „Więźniowie KL Lublin 1941–1944” będzie można kupić w cenie promocyjnej 49 zł. Od 12 stycznia będzie ona dostępna w Państwowym Muzeum na Majdanku w sprzedaży internetowej i stacjonarnej w cenach regularnych: 70 zł (wersja papierowa) i 55 zł (e-book).

Paulina Beczek

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe